Czytasz dzięki

Niepołomice mają drugiego MAN-a

opublikowano: 12-04-2013, 00:00

Walczymy z Turcją o fabrykę VW, ale już wygraliśmy inwestycję, jakiej dawno nie było. Francuzi obiecują 2300 etatów

W 2005 r. polski rząd w pięć tygodni stworzył system grantów inwestycyjnych, by do Niepołomic ściągnąć niemieckiego MAN-a. Firma obiecała wydać 100 mln EUR na fabrykę ciężarówek i zatrudnić w niej 650 osób do końca 2013 r. Pieniądze wydała, zatrudnia 423 pracowników. Krakowski Park Technologiczny (KPT), który zarządza specjalną strefą ekonomiczną w Niepołomicach, ma projekt, który — przynajmniej pod względem etatów — bije MAN-a na głowę.

Zobacz więcej

DOBRA RĘKA: W tych trudnych czasach inwestycja SOPEM to niezwykle dobra wiadomość dla Małopolski — uważa Krzysztof Krzysztofiak, wiceprezes Krakowskiego Parku Technologicznego, który w 2005 r. — wówczas jako prezes strefy — ściągał do Niepołomic MAN-a. [FOT. WM]

— Inwestycję rozpoczęła francuska firma SOMFY, producent automatycznych napędów do rolet i bram. Powołała polską spółkę o nazwie SOPEM. Projekt został podzielony na dwie fazy. Pierwsza to budowa centrum produkcyjnego, druga — stworzenie centrum logistycznego. Nakłady przekroczą 120 mln zł. Docelowe zatrudnienie wyniesie 800 osób. Firma zapowiada przyciągnięcie kooperantów i stworzenie ponad 1500 miejsc pracy w firmach współpracujących — mówi Krzysztof Krzysztofiak, wiceprezes KPT.

Kobiece ręce

SOPEM ogłosi inwestycję na konferencji 7 maja. Ma już ma zezwolenie na działalność w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej. Na razie obejmuje ono pierwszy etap i stworzenie 250 miejsc pracy.

— Przedsiębiorca mówi głównie o zatrudnianiu kobiet — podkreśla Krzysztof Krzysztofiak. Adam Twardowski, wiceburmistrz Niepołomic, uważa, że firmę udało się zdobyć dzięki ciężkiej pracy.

— Czasem trzeba pracować wieczorami. Przedstawiciele SOMFY powiedzieli, że nigdy nie mieli u nas żadnego problemu z otrzymaniem informacji, wszystkie dane były rzetelne. Udało się, choć w porównaniu z konkurencją warunki finansowe w Polsce nie należą do najlepszych — opowiada Adam Twardowski. Rozmowy z francuskim inwestorem trwały ponad rok.

Miejsca nie brakuje

Firma już kupiła 8,5 ha.

— W Niepołomicach mamy jeszcze wolne tereny w strefie. Rozmawiamy z sąsiadującą gminą Kłaj i będziemy się starali włączyć należące do niej grunty do strefy. Projekt zmian granic złożymy w Ministerstwie Gospodarki z końcem maja — zapowiada Krzysztof Krzysztofiak. SOMFY to notowany na giełdzie Euronext w Paryżu producent automatycznych napędów i systemów sterowania do zewnętrznych i wewnętrznych osłon przeciwsłonecznych, żaluzji, rolet i bram. Ma biura sprzedaży w ponad 40 krajach.

W ubiegłym roku przychody firmy wyniosły 989,6 mln EUR, a zysk — 83,5 mln EUR. Rocznie produkuje 7 mln sztuk napędów. Francuzi mają siedem zakładów, m.in. we Francji, Włoszech, w Tunezji i Chinach. O tę inwestycję Polska konkurowała z Turcją, Tunezją i Rumunią.

Polska — Turcja 1:0

Polska walczy z Turcją o inną ciekawą fabrykę: samochodów Volkswagen o wadze do 3,5 ton. O sprawie poinformował turecki minister gospodarki, który spodziewa się decyzji w maju. Polska strona twierdzi, że może to nastąpić jeszcze wcześniej. Piotr Danielewicz, rzecznik VW, zaprzecza natomiast, jakoby firma miała jakieś plany związane z inwestycją w nowy zakład. Zanosi się na znakomity rok dla Krakowskiego Parku Technologicznego. W pierwszym kwartale zezwolenia na działalność w krakowskiej strefie odebrało dziewięć firm, w tym Valeo Autosystemy, Integer.pl czy Motorola Solutions Systems Polska. Firmy obiecują łącznie 220 mln zł inwestycji i 675 etatów oraz utrzymanie do końca funkcjonowania strefy 4720 miejsc pracy. Projekt SOMFY zamknęła już i dodała do tegorocznych sukcesów Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Ma już na koncie 14 inwestycji, ich wartość to 384 mln EUR, dadzą 4,4 tys. etatów.

Liderzy miejsc pracy

Choć SOPEM zaczyna od 250 etatów, docelowo obiecuje ich 800 plus 1500 u poddostawców, których zamierza ściągnąć do Niepołomic. Porównywalny projekt to belgijska inwestycja Korczowa Logistics Park przy ukraińskiej granicy — w centrum logistycznym ma pracować 1000 osób. Ten rok jest zdecydowanie lepszy od poprzedniego. Ubiegłoroczny laureat nagrody Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych za projekt tworzący najwięcej miejsc pracy — Cisco — obiecał w Krakowie 550 etatów w centrum wsparcia.

Francuzi na podium

Na koniec 2011 r. francuskie inwestycje w Polsce wyniosły 19,2 mld EUR, co daje 12-procentowy udział i trzecie miejsce wśród wszystkich krajów. Działa tu 1300 francuskich spółek, z czego 10 proc. to duże grupy kapitałowe, dzięki którym powstało 200 tys. miejsc pracy. Działają głównie w branżach: telekomunikacyjnej (France Telecom, Alcatel Lucent), przemysłowej (Thompson Tubes, Alstom, Vivendi, Michelin, Faurecia, Saint Gobain, Lafarge), handlu (Auchan, Carrefour) czy energetyce i ciepłownictwie (EdF, Veolia- Dalkia).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane