Nieruchomości do poprawki

opublikowano: 26-12-2017, 22:00

Deweloperom sporo leży na wątrobie. Liczą na skuteczną terapię premiera Mateusza Morawieckiego

Stabilizacja w podatkach, objęcie REIT-ami nieruchomości komercyjnych, ograniczenie biurokracji i zapewnienie terenów pod nowe budownictwo — to tylko niektóre z postulatów deweloperów pod adresem rządu Mateusza Morawieckiego.

— Nasycenie mieszkaniami w Polsce jest nadal mocno poniżej średniej europejskiej. System prawny dla rynku nieruchomości powinien być spójny z europejskim i bezpieczny dla inwestorów. Warto także rozważyć stworzenie nowego programu wspierającego zakup pierwszego mieszkania — uważa Zbigniew Wojciech Okoński, prezes spółki Robyg.

Szkodliwa papierologia

Branża narzeka przede wszystkim na przerost biurokracji organów administracyjnych, długi czas oczekiwania na decyzję i niejasny stan prawny wielu gruntów.

— Należy uprościć postępowanie administracyjne oraz procedury budowlane i związane z decyzjami środowiskowymi. Takie zmiany utrzymają dobrą kondycję rynku, a jednocześnie spowodują spadek cen nieruchomości, dzięki czemu więcej Polaków będzie mogło kupić mieszkanie — tłumaczy Mateusz Juroszek, wiceprezes spółki Atal.

O stratach, jakie branża deweloperska notuje w związku z długim czasem pozyskiwania pozwoleń na budowę, mówi także Andrzej Gutowski, członek zarządu spółki Ronson Development.

— Warto zasygnalizować, że obecnie proces ten trwa minimum rok, a zdarza się również, że pozwolenie otrzymujemypo trzech latach od zakupu gruntu. Deweloperzy, kupując grunty, lokują pieniądze, które podczas całego procesu „nie pracują”. W tym czasie nie mamy możliwości prowadzenia na zakupionym terenie normalnej działalności biznesowej. Wprowadzenie przepisów usprawniających proces pozyskiwania pozwoleń na budowę z pewnością ucieszyłoby wszystkich deweloperów — uważa Andrzej Gutowski.

Równać do najlepszych

Branża domaga się także objęcia REIT-ami nieruchomości komercyjnych [w ostatniej propozycji rządu jest mowa wyłącznie o REIT-ach mieszkaniowych — red.]. — To praktyka we wszystkich rozwiniętych gospodarkach — zauważa Bartosz Kazimierczuk, prezes spółki Tower Investments. Zdaniem Marcina Juszczyka, członka zarządu i dyrektora finansowego grupy Capital Park, na nieuregulowaniu kwestii REIT-ów stracą polscy inwestorzy, rynek kapitałowy i pracy.

— Setki miliardów oszczędności Polaków potrzebują właściwego produktu, a z doświadczeń światowych wynika, że REIT-y mogą długookresowo zapewniać wysoką stopę zwrotu przy relatywnie niskim ryzyku — mówi Marcin Juszczyk.

Jego zdaniem, konieczne jest też ustabilizowanie systemu podatkowego. — Wiele kontrowersyjnych kontroli, dotyczących kwalifikacji podatkowej obrotu nieruchomościami, dotknęło branżę i skutecznie odstraszyło inwestorów zagranicznych. Część planowanych transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych nie została zamknięta z powodu ryzyka podatkowego — przypomina Marcin Juszczyk. Segment dotkliwie odczuje także wprowadzenie od 2018 r. minimalnego podatku od nieruchomości komercyjnych.

— Nowe albo gruntownie przebudowane obiekty, które nie zostały jeszcze całkowicie wynajęte i nie osiągnęły pełnego potencjału uzyskiwania dochodu, zostaną obciążone podatkiem dochodowym. Rozumiemy zmiany uszczelniające system podatkowy, ale nie powinniśmy wylewać dziecka z kąpielą, zakładając, że każda nieruchomość generuje dochód i musi płacić podatek. Rynek jest bardzo konkurencyjny, inwestycje trwają wiele lat i wymagają wielomilionowych nakładów, zanim pojawi się zysk — tłumaczy Marcin Juszczyk. Innym problemem branży nieruchomości komercyjnych są wysokie wymagania kredytowe banków.

— Od polskich spółek wymaga się minimum 35 proc. wkładu własnego, co bardzo utrudnia im konkurowanie z podmiotami zagranicznymi. Państwo powinno to dostrzec. To ono kształtuje politykę, choćby poprzez KNF — mówi Rafał Szczepański, wiceprezes BBI Development.

Pakiet zmian

Na rynku nieruchomości mieszkaniowych głosy krytyki zbiera przede wszystkim pomysł Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który chce likwidacji działającego od 2012 r. otwartego rachunku powierniczego [bank wypłaca zgromadzone na nim pieniądze klientów w miarę postępu prac budowlanych dewelopera — red.].

— Przez pięć lat nie słyszeliśmy ani o jednym przypadku, w którym rachunek nie zapewniłby ochrony nabywcom mieszkań. Jego likwidacja oznacza zamknięcie setek polskich małych firm, które nie będą w stanie konkurować z gigantami, zwłaszcza z dostępem do międzynarodowego finansowania. Zdecydowanie sprzeciwiamy się takim pomysłom. Ochrona nabywcy tak, ale nie kosztem likwidacji małych, rodzinnych firm — mówi Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Spółki oczekują od rządu także zapewnienia terenów inwestycyjnych pod nowe budownictwo.

— Należy odrolnić ziemię leżącą w granicach miast i uruchomić przetargi na nieruchomości skarbu państwa. Trzeba też wprowadzić zachęty do inwestowania na terenach poprzemysłowych — wymienia Konrad Płochocki. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane