Nieruchomościowa układanka ARP

  • Emil Górecki
opublikowano: 07-05-2014, 00:00

Rządowa agencja szykuje projekty za setki milionów złotych. Bierze pod uwagę giełdową ścieżkę wyjścia z inwestycji.

Fundusz Mars FIZ, kontrolowany przez państwową Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP), robi porządki w portfelu. Aktywa stoczniowe i sektora konstrukcji stalowych trafiły do Mars Shipyards & Offshore, pozostałe, związane z rynkiem nieruchomości, do Mars Real Estate.

Zobacz więcej

TRZY RAZY TAK: Wzrost skali działalności, efekt synergii i zrównoważony, bezpieczny portfel — to według Piotra Słupskiego główne zalety trzymania nieruchomości funduszu Mars w jednej strukturze. [FOT. ARC]

— Wartość nieruchomości Mars Real Estate to około 500 mln zł. Pod tą marką grupujemy pięć spółek, które od trzech lat przygotowują się do inwestycji. Możemy powiedzieć, że prowadzą projekty za 800 mln zł — mówi Piotr Słupski, prezes MS TFI, które zarządza Mars FIZ.

Aktywa nieruchomościowego Marsa to głównie Centrum Bankowo-Finansowe Nowy Świat, które zarządza dawną siedzibą KC PZPR, prowadzi budowębiurowca na sąsiedniej działce i jest głównym właścicielem Centrum Giełdowego — biurowca, w którym siedzibę ma GPW. Na poprzemysłowych działkach działa spółka Waryński, która buduje niewielki biurowiec, a w partnerstwie z deweloperami Polnord i Dantex wkrótce rozpocznie sprzedaż blisko 1,5 tys. mieszkań na warszawskiej Woli. Ich sprzedaż potrwa co najmniej 6 lat i ma przynieść około 640 mln zł przychodów. Gigantyczny potencjał ma również Gdynia Waterfront — projekt kompleksu mieszkaniowo-biurowo-handlowego o powierzchni około 140 tys. mkw. Ma on powstać na terenie 8,5 ha po stoczni Nauta. Wartość tej inwestycji może sięgać nawet ponad 540 mln zł. Ze względu na skalę, również przy tej inwestycji, Mars będzie potrzebował partnera branżowego.

— Prowadzimy zaawansowane rozmowy, które w wakacje powinny zakończyć się podpisaniem umowy. Czekamy na uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego — mówi Piotr Słupski.

Ponieważ nieruchomości nie są głównym biznesem ARP, agencja zastanawia się nad sposobem wyjścia z tych inwestycji. W przypadku inwestycji mieszkaniowych sprawa jest jasna — sprzedaż lokali rozwiązuje problem. Co z resztą aktywów? — Potencjalną formą wyjścia jest upublicznienie spółek na giełdzie. Możliwe jest także formalne wydzielenie Mars Real Estate i upublicznienie takiego funduszu jako całości — mówi Piotr Słupski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Nieruchomościowa układanka ARP