Niespodziewana szarża byków

  • Roman Przasnyski
opublikowano: 10-01-2012, 16:20

Wtorek przyniósł poprawę nastrojów na giełdach. Indeksy w Paryżu i Frankfurcie rosły po ponad 2,5 proc. Trudno wskazać przyczyny tego optymizmu, ale widoczny był on na niemal wszystkich parkietach.

Wszystko wskazuje na to, że nadszedł czas odreagowania trwających od kilku dni spadków, a inwestorzy znów postanowili postawić na bardziej ryzykowne aktywa. Zbyt wcześnie jednak mówić o trwałej zmianie ich nastawienia. Inspiracją do wzrostów nie były nowe informacje makroekonomiczne.

Nie było przełomu w kwestii problemów europejskiego zadłużenia. Na rynkach finansowych nadal panuje niepewność, nadal czekamy na wyniki prac agencji ratingowych, misje międzynarodowych instytucji dopiero zaczną badać sytuację w Grecji i Irlandii. Te okoliczności każą podchodzić do wtorkowego optymizmu z rezerwą.

Indeksy w Paryżu i Frankfurcie zaczęły dzień od zwyżek przekraczających 1 proc.  Byki zdecydowały się mocniej przycisnąć dopiero po kilkudziesięciu minutach. Podaż nie stawiała oporu i wskaźniki poszły mocno w górę. Tuż po południu DAX znalazł się powyżej szczytu z 3 stycznia, zyskując 2,8 proc. Sekundował mu CAC40, a za nimi podążyły niemal wszystkie parkiety. Wkrótce rolę liderów przejęły wskaźniki w Mediolanie i Moskwie, rosnące po około 3 proc. Po ponad 2 proc. w górę szły indeksy w Madrycie i Stambule. Na wartości nieznacznie traciły jedynie wskaźniki w Atenach i Bukareszcie.

Na tle mocno rosnących giełd europejskich, nasz parkiet nie prezentował się najlepiej. WIG20 na otwarciu zyskiwał niecałe 0,7 proc., a wskaźnik szerokiego rynku rósł o 0,4 proc. Wkrótce podążyły śladem przewodników z Frankfurtu i Paryża, ale widać było bardziej rezerwę niż euforię. Wskaźnik największych spółek przed południem dotarł do 2157 punktów, niecałe 1,5 proc. powyżej poniedziałkowego zamknięcia. I ten poziom okazał na dłużej lokalnym szczytem. Byki nie miały odwagi zaatakować, a podaż  także wydawała się zadowolona z wyższych cen. Efektem był kilkugodzinny ruch w bok w przedziale 2150-2155 punktów.

Od rana wśród największych spółek wyróżniały się firmy surowcowe. Akcje KGHM, PKN Orlen i Lotosu zyskiwały w tym czasie po ponad 1 proc. Później skala zwyżki tych dwóch pierwszych przekroczyła 3 proc. Do tego grona dołączyły papiery Pekao, TVN i PBG. W przypadku pozostałych blue chips dynamika wzrostu była znacznie mniejsza. W skali całego rynku widać było wyraźnie zwiększone zainteresowanie inwestorów firmami z branży budowlanej. WIG Budownictwo zyskiwał 2,8 proc. i był liderem wśród branżowych subindeksów. Papiery kilkunastu przedstawicieli najmocniej przecenionego w ubiegłym roku sektora zwyżkowały po ponad 3 proc. Akcje Trakcji, Ganta i HB Polska rosły po ponad 10 proc. Zwyżki sięgające 6 proc. notowały akcje Mostostalu Zabrze, JW. Construction i Polimexu.

W pierwszych minutach handlu na Wall Street indeksy zyskiwały 0,8-0,9 proc. Ta powściągliwość Amerykanów ostudziła nieco zapał byków na naszym kontynencie. WIG20 zdołał jednak poprawić przedpołudniowy rekord.
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski, Open Finance

Polecane