Niewielka zmienność na rynku złotego

DM TMS
26-02-2009, 19:00

Inwestujący na krajowym rynku walutowym mogli uznać dzisiejszy dzień za stosunkowo spokojny. Od rana złoty osłabiał się, wyciągając kurs EUR/PLN w okolice poziomu 4,7500.

Po wczorajszym obniżeniu ratingu Ukrainy do poziomu CCC+ można było spodziewać się nasilenia presji deprecjacyjnej w notowaniach walut regionu emerging markets, w tym także złotego. Innym powodem osłabienia mogła być także końcówka miesiąca, czyli czas „domykania” pozycji i transakcji handlowych przez przedsiębiorców, zwykle powodujący wzmożony popyt na waluty zagraniczne i w rezultacie osłabienie krajowej. Po południu obserwowaliśmy jednak nieznaczne umocnienie złotego, a około godziny 16:00 kurs EUR/PLN oscylował w okolicach poziomu 4,6800.

Wsparcie dała złotemu m.in. agencja ratingowa Moody's, która poinformowała w swoim komunikacie, iż Polsce nie grozi obniżka ratingu. W obliczu jakże ponurych ostatnio perspektyw dla krajów Europy Środkowo – Wschodniej taka informacja jest bardzo pozytywna, oznacza bowiem że krajowy dług jest uważany za stabilny w oczach zagranicznych inwestorów. W dłuższej perspektywie z pewnością przełoży się to na umocnienie złotego, jednak w najbliższym czasie rynek wciąż może podlegać dynamicznym zmianom.

W porównaniu do wczorajszej sesji dość spokojnie wyglądały dziś także notowania eurodolara. Kurs EUR/USD około godziny 16:30 oscylował wokół 1,2740, czyli w okolicach poziomów z początku dnia. Amplituda dziennych wahań również nie była zbyt duża, zawierała się bowiem w przedziale 1,2700 – 1,2800. Ostatnimi czasy ruchy kursu EUR/USD są wysoce skorelowane z nastrojami na światowych giełdach, które obecnie są silnie rozchwiane, ciężko więc jednoznacznie wskazać kierunek, w jakim podąży rynek.

Artur Pałka
Departament Doradztwa i Analiz
DM TMS Brokers S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DM TMS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Niewielka zmienność na rynku złotego