Niewielkie spadki na Wall Street

opublikowano: 18-01-2018, 22:22
aktualizacja: 18-01-2018, 22:32

Dow Jones kończył sesję spadkiem o 0,4 proc., Nasdaq stracił 0,2 proc. Wartość Nasdaq spadła o mniej niż 0,1 proc.

Na amerykańskich rynkach akcji w czwartek przez większą część sesji przewagę miała podaż. Była ona jednak na tyle niewielka, że S&P500 wyrównał rekord z lat 1994-1996 i wydłużył okres bez korekty o 5 proc. do 394 sesji. Jeśli w piątek indeks mocno nie tąpnie zobaczymy nowy rekord. Nastroje inwestorów kształtowały w czwartek spekulacje o możliwym „zamknięciu rządu”, a także publikowane przez spółki raporty kwartalne. W przypadku tych drugich doszło do kilku rozczarowań, na które inwestorzy zareagowali pozbywaniem się akcji. Tak postąpili w przypadku Alcoa, czy Bank of New York Melon. Z drugiej strony dobre wyniki przełożyły się na  wzrost kursu m.in. banku Morgan Stanley.

NYSE, Wall Street
NYSE, Wall Street
Bloomberg

W reakcji na "jastrzębią" beżową księgę Fed inwestorzy pozbywali się obligacji USA, co spowodowało wzrost rentowności „dziesięciolatek” do najwyższego poziomu od 3 lat. To nie pomagało spółkom dywidendowym, m.in. użyteczności publicznej i nieruchomości. Złoto staniało najmocniej od ponad miesiąca, lekko spadł kurs ropy.

Na zamknięciu spadała wartość indeksów 7 z 10 głównych segmentów S&P500. Najmocniej taniały akcje spółek z segmentu energii (-0,8 proc.) gdzie rosną obawy zahamowania wzrostu ceny ropy w związku z szybko rosnącym jej wydobyciem w USA. Inwestorzy chętniej niż inne sprzedawali także akcje spółek użyteczności publicznej i przemysłowych (po -0,6 proc.). Najlepiej na tle rynku wyglądały segmenty ochrony zdrowia (0,0 proc.) oraz IT i usług telekomunikacyjnych (po 0,2 proc.). Na zamknięciu taniało 64 proc. spółek z S&P500. Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones spadły kursy 16. Najmocniej taniały akcje General Electric (-3,3 proc.), Boeinga (-3,1 proc.) oraz Merck & Co. (-1,45 proc.). Największe wzrosty kursów na zamknięciu notowały akcje spółek Visa (0,9 proc.), Wal-Mart   (1,6 proc.) i UnitedHealth Group (2,0 proc.).
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane