Niezbędna w biurze, przydatna w domu

opublikowano: 24-08-2015, 22:00

Ostatnia fala tropikalnych upałów w Polsce każe zrewidować poglądy na temat instalowania systemów klimatyzacyjnych.

W krajach, gdzie letnie temperatury sięgające 40 stopni Celsjusza są normą, instalowanie systemów klimatyzacyjnych w różnego typu budynkach nie budzi niczyjego zdziwienia. Przykładowo w Turcji, gdzie 40 stopni na termometrze oznacza odczuwalną temperaturę około 60 stopni, klimatyzacja nie jest luksusem, jest po prostu niezbędna.

Klimatyzacji musi towarzyszyć odpowiednio wysoka jakość materiałów użytych do wykończenia budynku — przede wszystkim okien, drzwi, ścian. Bez tego i tak nie uzyskamy odpowiednich warunków cieplnych — mówi Sławomir Horbaczewski, ekspert rynku nieruchomości.
Zobacz więcej

KOMPLEKSOWOŚĆ ROZWIĄZAŃ:

Klimatyzacji musi towarzyszyć odpowiednio wysoka jakość materiałów użytych do wykończenia budynku — przede wszystkim okien, drzwi, ścian. Bez tego i tak nie uzyskamy odpowiednich warunków cieplnych — mówi Sławomir Horbaczewski, ekspert rynku nieruchomości. Marek Wiśniewski

W Polsce powoli przyzwyczajamy się do tego, że w niektórych budynkach, np. w biurowcach (przynajmniej wysokiej klasy), centrach handlowych czy różnego typu placówkach publicznych, klimatyzacja staje się standardem. Inaczej jest w przypadku budynków mieszkalnych. Ci właściciele, którzy instalują w nich systemy klimatyzacyjne, są wciąż postrzegani jako bardziej zamożni, więc klimatyzacja w domu ciągle stanowi synonim luksusu.

Cena dobrej pracy

Analiza przeprowadzona przez ABSL pokazuje, że młodzi pracownicy coraz bardziej cenią wygodę swojego miejsca pracy. Aż 81 proc. ankietowanych jako istotny czynnik wpływający na ich produktywność w biurze, wskazało odpowiednią wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach.

— Nowoczesna powierzchnia biurowa, która wspiera efektywność, może wpłynąć na wybór pracownika. Aż 65 proc. ankietowanych wskazuje, że takie czynniki, jak odpowiednia klimatyzacja i wentylacja pomieszczeń, może ich przekonać do wyboru danej firmy — mówi Anna Młyniec, dyrektor działu wynajmu powierzchni biurowych i reprezentacji najemcy w JLL.

Niektóre firmy wynajmujące biura w starszych budynkach, w których klimatyzacja i wentylacja nie działają sprawnie przy zagęszczeniu 5-7 mkw. na osobę, mogą mieć kłopoty z zatrzymaniem najlepszych pracowników. Nowoczesne biurowce są już przygotowane na rosnące wymagania pracowników. Optymalna temperatura wnętrza latem powinna wynosić od 24 do 26°C.

Przy tym warto pamiętać, że na komfort wpływa nie tylko sama temperatura, lecz także wilgotność powietrza oraz jego prędkość. Wszystkie te czynniki zależą zarówno od wyboru odpowiedniego systemu kliamatyzacyjnego, jak i jego sprawnej instalacji oraz odpowiedniej regulacji. Przy wyborze sterowania klimatyzacją należy zwrócić uwagę choćby na konieczność podziału na strefy zgodnie ze stronami świata. Im więcej stref, tym lepiej.

— Takie rozwiązanie przyjęliśmy w naszych budynkach (gdański kompleks Alchemia) i widzimy, że się sprawdza. Każdy klimakonwektor stanowi ministrefę, a kilka urządzeń (maksymalnie 4) stanowi grupę, która ma wspólną korektę nastawy tzw. setpoint’u. Ma to ograniczyć możliwość ustawiania przez użytkowników różnych temperatur, np. doprowadzenia do sytuacji, w której w jednej części biura ktoś zechce ustawić temperaturę 18 stopni C, a w drugiej 25, co mogłoby narazić firmę na spore straty energetyczne.

Najlepsze efekty w zarządzaniu temperaturą w biurowcu daje dokładna analiza projektowa, obliczenia zysków ciepła i zastosowanie dobrej jakości urządzeń, a do tego rozsądne sterowanie całym systemem — twierdzi Roman Sokołowski z firmy Torus.

Nie luksus, a komfort

Upały, które w ostatnich latach występują w naszym kraju, powoli wpływają na zmianę w myśleniu o klimatyzacji w domach. Zdaniem analityków systemy klimatyzacyjne, szczególnie w mieszkaniach na osiedlach z wyższej, a także coraz częściej ze średniej półki cenowej, staną się powszechne. — Popyt na klimatyzację wciąż rośnie. Mieszkań wyposażonychw systemy klimatyzacji przybywa w ofercie deweloperów.

Rośnie też zainteresowanie nimi wśród poszukujących lokum — komentuje Sławomir Horbaczewski, ekspert rynku nieruchomości. Przykładem, w jakim kierunku powoli zmierzamy, jest sytuacja mieszkańców warszawskiego Babka Tower. Budynek oddano do użytku na początku XXI wieku, był wtedy uznany za bardzo prestiżowy. Większość mieszkańców instalowała wtedy w mieszkaniach systemy klimatyzacyjne na własną rękę.

— Ci, którzy nie zrobili tego wtedy, dzisiaj żałują. Są przecież zasady ograniczające możliwości późniejszego (tzn. już po oddaniu do eksploatacji) przerabiania instalacji technicznych budynku — zwraca uwagę Sławomir Horbaczewski.

Rzecz jasna domowe systemy klimatyzacyjne nie są tanie, szczególnie jeśli mają mieć odpowiednią jakość i zapewnić bezawaryjne działanie przez wiele lat. Zakup systemu klimatyzacyjnego renomowanego producenta wiąże się z wydatkiem od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, zależnie od mocy, liczby pomieszczeń oraz urządzeń, które mają być zamontowane.

— Nie można popełnić błędu polegającego zamontowaniu urządzeń zbyt małych w stosunku pomieszczeń, lub niskiej, a więc niosącej ryzyko dla zdrowia, jakości. Klimatyzacja nie tylko chłodzi, klimatyzacja ma oczyszczać powietrze, czynić nasze życie bardziej komfortowym — podkreśla Sławomir Horbaczewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu