Niezbyt gorące źródła w Tomaszowie Mazowieckim

opublikowano: 06-02-2020, 22:00

Parametry wody geotermalnej, do której dowierciło się miasto w Łódzkiem, nieco rozczarowały.

„Znamy już wyniki badań hydrogeologicznych” — informuje samorząd Tomaszowa Mazowieckiego. Raport na ten temat miał pokazać, jakie parametry ma woda wypływająca z próbnego odwiertu geotermalnego o głębokości 1,6 km przy ul. Strzeleckiej. Gorące źródła — jak się okazuje — mają raczej niski poziom zasolenia, ale ich temperatura wynosi zaledwie 41,7 st. C wobec oczekiwanych57 st. C. Wydajność też nieco rozczarowała — wynosi 80 m3/h zamiast 150 m3/h, których się spodziewano.

Zdaniem ekspertów spółki HPC Polgeol, która pełniła nadzór geologiczny nad inwestycją i opracowała raport na zlecenie miasta (w partnerstwie z Pro-Invest Solutions), takie parametry pozwalają na odbiór ciepła od wody termalnej przy wykorzystaniu sprężarkowych pomp ciepła. Podziemna woda mogłaby zasilić w ciepło np. obiekty sportowo-rekreacyjne, w tym baseny. Dalsze badania wskażą, czy można będzie ją wykorzystać w balneologii.

„Z podobnymi parametrami wody i jej wykorzystaniem mamy do czynienia w przypadku basenów w Mszczonowie” — informuje urząd miasta.

Miasto wiąże z odwiertem duże nadzieje. Na jego wykonanie otrzymało blisko 13 mln zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Kwota pokryła 100 proc. kosztów inwestycji. Tomaszów Mazowiecki to tylko jedno z kilku miast, które w ostatnim czasie szukają gorących źródeł. Na liście gmin, które na ten cel otrzymały niedawno dotację z NFOŚiGW, są też m.in. Dębica, Sękowa i Turek. Odwiert powstał już w Turku. Temperatura wody okazała się wyższa od oczekiwanej — ponad 77 st. C. Na poszukiwania gorących źródeł wszystkie miasta (z Tomaszowem Mazowieckim) dostały łącznie 61,7 mln zł.

Geotermalna gorączka w Polsce nie słabnie. W najnowszym konkursie dotacyjno-pożyczkowym związanym z geotermią do NFOŚiGW, który jako jedyna publiczna instytucja wspiera takie inwestycje, wpłynęło sześć wniosków na kwotę dofinansowania 74,7 mln zł. Są wśród nich m.in. firma farmaceutyczna i hotel.

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy