Niezmącony optymizm

Rafał Sadoch, biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 16-11-2020, 10:07

Nowy tydzień na rynkach finansowych rozpoczyna się w wyśmienitych nastrojach, a notowania kontaktu terminowego na S&P500 dalej pną się powyżej 3600 pkt.

Niemiecki Dax zaczyna dziś handel z poziomu ubiegłotygodniowych maksimów w okolicach 13200 pkt. Zawdzięczamy to dobrym październikowym danym o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej z Chin, które wpisują się w obraz odbudowy gospodarczej po najsilniejszym uderzeniu pandemii oraz płynącym z USA zapewnieniom o niewielkich szansach na wprowadzenie ponownego lockdownu, mimo wzrostu ilości chorych.

W Stanach Zjednoczonych dzienna liczba nowych przypadków Covid-19 od dłuższego czasu przekracza już 100 tys. Przymusowe zmrożenie gospodarki wykluczył prezydent elekt Joe Biden. Dodatkowo optymizm rynkowy napędzany jest jeszcze przez wskrzeszone w ubiegłym tygodniu nadzieje związane ze szczepionką. Taki obraz sytuacji wspiera notowania ropy, a baryłka WTI powyżej 40 USD. Niemiecki minister gospodarki podkreślił jednak, że gospodarka z restrykcjami będzie musiała się zmagać jeszcze przez kolejne cztery, pięć miesięcy.

Rynki strefy azjatyckiej kończą dzień w większości wypadków niewielkim spadkiem wartości tamtejszych indeksów. Kospi rośnie o 0.7 proc., ale jest wyjątkiem. Nikkei spada o 0.5 proc., indeks australijski o 0.2 proc., a w Szanghaju o 0.8 proc.

Na rynku walutowym dobre nastroje osłabiają notowania dolara, a w gronie G10 pozytywnie wyróżniają się waluty surowcowe. AUD i NZD zyskują po dobrych danych z Chin, a dolarowi kanadyjskiemu i koronie norweskiej pomagają nadzieje na utrzymanie popytu na rynku ropy naftowej. W niedzielę 15 krajów Azji i Pacyfiku podpisało umowę o wolnym handlu, której inicjatorem były Chiny. Jest to największa na świecie umowa handlowa, która obejmuje blisko 1/3 światowej populacji oraz PKB. Tymczasem w USA Donald Trump ostatnie tygodnie swojego urzędowania chce wykorzystać do kontynuowania twardych negocjacji z Chinami. Rynek coraz mniejszą wagę przypisuje już do jego deklaracji.

Na fali słabości amerykańskiej waluty notowania GBPUSD wychodzą powyżej 1.32 mimo cały czas przedłużających się rozmów rozwodowych pomiędzy Londynem a Brukselą. Widać jednak, że rynek wciąż liczy na znalezienie kompromisu w spornych kwestiach rzutem na taśmę w ostatnim momencie.

Poniedziałkowe kalendarium nie należy do najciekawszych, a uwagę należy zwrócić praktycznie tylko na listopadowy odczyt NY EmpireState, który będzie obrazował jak najmocniej dotknięty przez pandemię region w USA radzi sobie w ostatnich tygodniach. Jutro natomiast opublikowane zostaną październikowe dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA.

Na rynku złota po ubiegłotygodniowej blisko 100-dolarowej przecenie obserwujemy powolne odrabianie strat, a jedna uncja żółtego metalu powraca w okolice 1900 USD.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane