Nigeria winduje ceny ropy

Tomasz Wronka
25-04-2007, 00:00

Wybory prezydenckie w Nigerii zdominowały notowania na rynkach ropy na początku tygodnia. Obawy o stabilność kraju po wyborach, w których zwyciężył kandydat partii rządzącej Yar’Adua, znów stawiają pod znakiem zapytana ciągłość dostaw surowca z tego regionu. Nigeria jest ósmym pod wzlędem wielkości producentem ropy na świecie.

W ostatnich 10 dniach w starciach pomiędzy przeciwnikami politycznymi zginęło ponad 65 osób. Inwestorów szczególnie zaniepokoiły doniesienia o strzelaninie w Port Harcourt, gdzie koncentruje się przemysł petrochemiczny. Wywołało to wzrost cen kontraktów na Nymex. W Londynie za baryłkę ropy Brent płacono ponad 68,50 USD. Drożała również benzyna. Powodem był spadek jej zapasów przed sezonem wakacyjnym oraz zapowiedzi strajków w rafineriach belgijskich.

Korekcyjne umocnienie dolara wpłynęło nieznacznie na rynki metali szlachetnych. Notowania złota z dostawą natychmiastową spadły o 0,5 proc., do 689 USD za uncję. W większym stopniu spadły również ceny palladu i platyny, odpowiednio do 382 i 1320 USD za uncję. Zdrożało nieznacznie srebro, ponownie testując 14 USD. Rozwój sytuacji w krótkim terminie w dużej mierze uzależniony będzie od kondycji amerykańskiej waluty, jednak średnioterminowy trend wzrostowy powinien zostać utrzymany. W perspektywie najbliższych dni na rynku złota bardzo prawdopodobny wydaje się ponowny test silnego oporu przy 694 USD. Notowania srebra powinny nadal wahać się w okolicach 14 USD za uncję. Na rynkach metali przemysłowych do wzrostów wróciła miedź. Duży popyt z Chin i spadek zapasów ponownie pchnęły ceny metalu powyżej 8000 USD/tonę. Wczoraj po 10.00 za tonę czerwonego metalu płacono 8105 USD.

Tomasz

Wronka

X-Trade Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Wronka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Nigeria winduje ceny ropy