NIK skontrolowała restrukturyzację KSC

PAP
opublikowano: 08-06-2010, 11:24

Najwyższa Izba Kontroli oceniła pozytywnie restrukturyzację Krajowej Spółki Cukrowej, choć stwierdziła pewne nieprawidłowości. Chodzi o wydanie przez spółkę ponad 50 mln zł na inwestycje w  cukrowniach, w których następnie została wygaszona produkcja.

NIK skontrolowała restrukturyzację KSC w latach 2004-2008. KSC powstała w 2002 r.; jest największym w Polsce i ósmym co do wielkości producentem cukru w Europie. Firma ma blisko 40-procentowy udział w rynku krajowym i 4-procentowy udział w rynku całej UE.

Izba poinformowała, że KSC - realizując zadania reformy rynku cukru w UE - wygasiła produkcję w 16 cukrowniach. "Inwestując ponad 500 mln zł w cukrownie produkcyjne, spółka poprawiła zdolności przerobowe, obniżyła techniczny koszt wytworzenia, zwiększyła wydajność pracy i rentowność produkcji" - podkreśliła NIK.

Izba zwróciła jednak uwagę, że nieprawidłowości polegały na wydaniu "ponad 50 mln zł na inwestycje w cukrowniach, w których następnie wygaszono produkcję cukru. Część tych nakładów została utracona".

Według Izby, spółka realizowała kosztowny program optymalizacji zatrudnienia, co doprowadziło - zdaniem NIK - do "znacznego, nieuzasadnionego zróżnicowania wysokości odpraw odchodzącym pracownikom".

"Nieefektywne działania spółki w celu wyłączenia z demontażu silosu i pakowni cukru w oddziale spółki w Lublinie doprowadziły do utraty majątku spółki na kwotę 15,6 mln zł. Odpowiedzialność spoczywa również na Agencji Rynku Rolnego, która nie doprowadziła do uzyskania jednoznacznej opinii Komisji Europejskiej co do konieczności tego demontażu" - napisano w raporcie NIK.

Izba pozytywnie oceniła wypełnianie przez KSC obowiązków nałożonych przepisami Unii Europejskiej w zakresie regulacji rynku cukru, a także w procesie restrukturyzacji spółki przez ministra rolnictwa.

"Pozytywnie, pomimo stwierdzonych nieprawidłowości, oceniono działania ministra skarbu, podejmowane w związku z restrukturyzacją KSC oraz sprawowaniem nadzoru właścicielskiego nad spółką. Nieprawidłowości dotyczyły nieuzasadnionych decyzji zmian w organach spółki oraz przedwczesnego podjęcia prac przygotowawczych do prywatyzacji KSC. W rezultacie MSP poniosło zbędny wydatek w kwocie ponad 3 mln zł na analizy przedprywatyzacyjne oraz prospekt emisyjny spółki" - dodano.

Do momentu nadania depeszy PAP nie uzyskała komentarza KSC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane