NIP: bezpodstawne wytyczne fiskusa

IWA
opublikowano: 13-06-2013, 00:00

Wezwanie podatnika do poprawienia wniosku aktualizującego NIP i kary za to, że nie uzupełnił braków, nie ma potwierdzenia w prawie — alarmuje RPO.

Ani ustawa o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, ani ordynacja podatkowa nie zawiera przepisów, które pozwalałyby skarbówce na wzywanie podatników do uzupełnienia druku złożonego dla zaktualizowania danych związanych z posiadanym przez przedsiębiorcę numerem identyfikacji podatkowej, czyli formularza aktualizacyjnego NIP-2. Organy podatkowe nakazują uzupełnienie braków i wyznaczają na to termin pod rygorem pozostawienia sprawy bez rozpatrzenia. Niektóre urzędy nawet tego nie robią. Od razu inicjują postępowanie karne skarbowe, uznając, że podatnik popełnił wykroczenie. Skarga na takie praktyki wpłynęła m.in. do rzecznika praw obywatelskich (RPO). Skarga uzasadniona — wynika z opinii Ireny Lipowicz, pełniącej funkcję rzecznika przekazanej w piśmie do ministra finansów. RPO zwróciła uwagę na luki prawne, które w jej ocenie są przyczyną nieuzasadnionych i zarazem niejednolitych praktyk.

W swoich decyzjach organy podatkowe powołują się na przepisydotyczące zgłoszeń identyfikacyjnych, czyli formularzy składanych przy występowaniu o nadanie tego numeru. Ustawa o NIP stwierdza, że jeżeli według organu podatkowego zgłoszenie nie spełnia wymagań, naczelnik urzędu skarbowego odmawia nadania NIP. W niektórych sprawach nieuregulowanych tą ustawą, a dotyczących odmowy nadania NIP lub jego unieważnienia z urzędu, stosuje się natomiast odpowiednie regulacje odnoszące się do postępowania podatkowego, zawarte w ordynacji podatkowej.

— Przepisy pomijają całkowicie procedury związane z aktualizacją NIP — podkreśla Irena Lipowicz w piśmie do szefa resortu finansów. I wskazuje, że potwierdza to także stanowisko jego Departamentu Administracji Podatkowej z kwietnia br. Znalazło się w nim też zalecenie dla dyrektorów izb skarbowych i naczelników urzędów skarbowych, aby najpierw polecano podatnikowi poprawić formularz aktualizacyjny, a dopiero potem ewentualnie wzywano go do stawiennictwa w charakterze sprawcy wykroczenia skarbowego.

Rzecznik ocenia te zalecenia za bezpodstawne. Postuluje zapisać w ustawie obowiązek wezwania do uzupełnienia wniosku aktualizacyjnego albo zamieścić w niej odpowiednie odesłanie do procedur ordynacji podatkowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu