Niskie oczekiwania odnośnie dynamiki chinskiego PKB

opublikowano: 09-04-2015, 11:55

Na zaledwie 7 proc. prognozują wzrost chińskiej gospodarki w I kwartale 2015 r., eksperci (m.in. analitycy, traderzy i ekonomiści) ankietowani przez agencję Reuters.

Byłaby  najniższa dynamika od sześciu lat, wywierająca coraz większą presję na władze polityczne i monetarne na wdrażanie działań pobudzających rozwój drugiej gospodarki świata.

Zrealizowanie się tej prognozy zwiększa szanse na odnotowanie przez Chiny w całym bieżącym roku najwolniejszego wzrostu od 25 lat. 

Przewidywany na kolejne dni zalew danych makro na temat chińskiej gospodarki, począwszy od piątkowych danych o inflacji po kulminacyjny odczyt oficjalnego PKB (15 kwietnia) na pewno rozbudzi wiele spekulacji odnośnie kondycji Państwa Środka i terminu kolejnego poluzowania polityki monetarnej.

W ciągu minionych trzech miesięcy Chiny obniżały stopy procentowe i zmniejszały wymagania odnośnie wymaganego poziomu rezerw bankowych po tym jak aktywność wytwórcza powoli słabła 

Prawdopodobnie władze będą musiały zrobić trochę więcej i trochę szybciej niż pierwotnie oczekiwano – komentuje Kevin Lai, ekonomista Daiwa Securities w Hong Kongu, który przewiduje wzrost w pierwszym kwartale na poziomie 7,1 proc. Ocenia on, że w skali czterech minionych kwartałów dynamika PKB na koniec marca 2015 r. spowolniła do 6,8 proc. będąc o pół procent niższa niż na koniec poprzedniego kwartału.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu