Nomura: kupuj złotego

ONO
26-02-2009, 14:49

Złoty będzie silniejszy od czeskiej korony i węgierskiego forinta - zapowiadają analitycy Nomury. Powód? Przecena naszej waluty do 5-letniego dna i zapowiedzi władz dotyczące obrony złotego.

Nomura, w telekonferencji cytowanej przez Bloomberg, rekomenduje kupno złotego kosztem koszyka złożonego z korony i forinta. Analitycy przypominają, że złoty w ostatnich sześciu miesiącach stracił 29 proc. wobec 21 proc. forinta i 13 proc. korony.

- Głównym powodem naszej rekomendacji jest to, że polskie władze mogą nie tolerować osłabienia złotego w krótkim terminie - uważa Olgay Buyukkayali, strateg Nomury. 

Nomura uważa też, że nasza gospodarka będzie silniejsza od pozostałych w regionie. Polskie PKB wzrośnie w tym roku o 1,3 proc., przy 3,5 proc. spadku na Węgrzech i 0,5 proc. w Czechach. 
  - Mamy dwa modele oceniające wartość walut i zgodnie z nimi złoty jest niedowartościowany zarówno do korony, jak i forinta. Koszty pracy także pokazują, że Polska jest bardziej konkurencyjna od Czech i Węgier - mówi Buyukkayali said.

Analitycy oczekują, że euro w I półroczu będzie kosztować między 4,7 a 4,75 zł, zanim odbije do 4,55 zł do końca roku.      

W czwartek złoty jest bardzo spokojny. Euro kosztuje około 4,70 zł, frank ponad 3,16 zł, a dolar niespełna 3,68 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ONO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Nomura: kupuj złotego