Nordea planuje emisję

ET
06-05-2010, 00:00

Matka pomagała w kryzysie, pomoże teraz, wzmacniając kapitałowo polską córkę. A ta rośnie jak na drożdżach.

Matka pomagała w kryzysie, pomoże teraz, wzmacniając kapitałowo polską córkę. A ta rośnie jak na drożdżach.

Jeśli kryzys komuś się przysłużył, to na pewno Nordei. Kiedy konkurenci ograniczali kredytowanie, bank spokojnie rozkręcał biznes: pożyczał pieniądze, otwierał oddziały, zatrudniał ludzi. Miał ten komfort, że nie musiał martwić się o finansowanie, bo pieniądze dawała matka. Nordea, jako jedna z nielicznych grup bankowych w Europie, wyszła z kryzysu obronną ręką. Dzięki pożyczkom podporządkowanym polska córka nie musiała bić się o depozyty, płacąc za nie ciężkie pieniądze. Po I kwartale stosunek depozytów do kredytów wynosił mniej niż 60 proc.

— Nie angażowaliśmy się w wojnę depozytową. M.in. temu zawdzięczamy dobre wyniki — mówi Włodzimierz Kiciński, prezes Nordei.

A osiągnięcia banku rzeczywiście są imponujące. W I kw zarobił 51,9 mln zł — o 96 proc. więcej niż przed rokiem. W ciągu roku Nordea powiększyła sumę bilansową z 17 do 18,9 mld zł.

— Mówi się o nas, że jesteśmy małym bankiem, tymczasem mamy sumę bilansową tylko o 0,5 mld zł niższą niż Raiffeisen — mówi prezes Kiciński.

Bank bardzo mocno rośnie w kredytach hipotecznych. Portfel ma już wartość 9,47 mld zł. Włodzimierz Kiciński zapowiada utrzymanie tempa i mówi, że Nordea w kredytach będzie rosła powyżej rynku. W szybkim rozwoju znowu pomoże matka. Bank przygotowuje emisję akcji wartości 100 mln euro z wyłączeniem prawa poboru, skierowaną do grupy. Żeby wzmocnić się kapitałowo, Nordea zatrzymała cały ubiegłoroczny zysk. Obecnie współczynnik wypłacalności banku wynosi 10,5 proc.

Pieniądze potrzebne są nie tylko na wspieranie akcji kredytowej, ale również na rozbudowę sieci.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nordea planuje emisję