Nordea: Trzy rzeczy, które mogą pogrążyć franka

W poniedziałkowej nocie do klientów Bank Nordea wytypował trzy czynniki, które mogą osłabić franka szwajcarskiego.

Większość długoterminowych modeli fundamentalnych wycenia franka powyżej pułapu 1,20 CHF za euro, wynika z obliczeń Nordei (przy kursie euro sięgającym 4,36 zł oznaczałoby to franka nie droższego niż 3,63 zł). To oznaczałoby, że szwajcarska waluta jest przewartościowana o co najmniej 10 proc. Zdaniem skandynawskiego banku frank będzie w tym roku kontynuował osłabienie rozpoczęte w 2015 r. Instytucja, która zaleca między innymi sprzedawanie franka za japońskiego jena, wytypowała trzy czynniki, które mogą zbliżyć notowania franka do jego fundamentalnej wartości. Oto one.

1.    Normalizacja polityki pieniężnej na świecie
Szwajcarskiej walucie zwykle szkodziła normalizacja globalnej sytuacji makroekonomicznej. Aby frank znacząco się osłabił, potrzeba dalszych podwyżek stóp Fedu, a być może także zaostrzenia polityki w strefie euro. Ważne jest jednak, by nie doprowadziło to do zawirowań na rynkach akcji. To oznaczałoby, że frank zacząłby drożeć na skutek powrotu globalnej presji inflacyjnej i odbicia cen ropy. Taki scenariusz byłby jednak niezbyt prawdopodobny – przyznają specjaliści Nordei.

2.    Spadek zmienności na rynku walutowym
In mniejszej zmienności oczekują w przyszłości traderzy opcji, tym słabszy jest zwykle frank. Wszystko dlatego, że wysoka zmienność współwystępowała do tej pory z kryzysowymi warunkami w strefie euro, a te skłaniały kapitał do ucieczki do bezpiecznego franka.

3.    Interwencje SNB
Moc osłabienia krajowej waluty ma także szwajcarski bank centralny, który w ostatnich miesiącach wielokrotnie deklarował, że chętnie widziałby słabszego franka. Zdaniem Nordei instytucja byłaby w razie potrzeby skłonna jeszcze bardziej obniżyć już ujemne stopy procentowe. Zanim by to nastąpiło, spodziewać się można interwencji na rynku walutowym. Z pogłosek rynkowych wynika, że SNB nie będzie tolerować spadku kursu euro poniżej pułapu 1,05 CHF.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu