Notowania cukru najniższe od 6 lat

Paweł Grubiak - członek zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI
opublikowano: 12-03-2015, 10:29

Notowania cukru w bieżącym tygodniu radzą sobie słabo, co nie jest wcale wyjątkiem, gdy spojrzy się na ich zachowanie w ciągu kilku ostatnich miesięcy, a nawet lat.

Cena cukru porusza się bowiem w długoterminowym trendzie spadkowym już od początku 2011 r., a więc już od ponad 4 lat. Odpowiada za to przede wszystkim nadpodaż cukru na globalnym rynku, utrzymująca się już od sezonu 2010/2011.

Podczas ostatnich sesji notowania cukru zeszły wręcz do poziomów najniższych od 6 lat, a dokładniej, od kwietnia 2009 r. Za pewną część tych spadków odpowiadają prognozy kolejnego dobrego roku na rynku cukru. Sprzyjająca farmerom pogoda daje szanse na duże zbiory w Brazylii - kraju będącym największym na świecie producentem cukru. Jednak dodatkowo kontynuacji zniżki cen cukru sprzyja słabość brazylijskiego reala oraz ogólna ucieczka inwestorów z rynków surowcowych i przenoszenie ich kapitału na rynki akcji. Warto przy tym wspomnieć, że wiele brazylijskich cukrowni kontynuuje przerób trzciny cukrowej nawet pomimo niskich cen cukru - wynika to z ich dużych kosztów stałych oraz, na ogół, sporego zadłużenia.

Wczorajsza sesja przyniosła jednak delikatne odreagowanie wzrostowe cen cukru. Stronie popytowej pomogły informacje napływające z Chin. Według nich, w sezonie 2014/2015 produkcja cukru w Chinach może spaść nawet o jedną piątą w porównaniu z poprzednim sezonem. Te prognozy pojawiły się po tym, jak opublikowane zostały wyjątkowo słabe dane dotyczące produkcji w kluczowym regionie Guangxi, odpowiadającym za około dwie trzecie całkowitej chińskiej produkcji cukru. Ten spadek ma dwie główne przyczyny. Po pierwsze, były mu winne niekorzystne warunki pogodowe. Po drugie, lokalne władze obniżyły minimalną stawkę, jaką cukrownie muszą płacić farmerom za trzcinę cukrową – a to wpłynęło na mniejszy areał zasiewów.

Z technicznego punktu widzenia wczorajsze odreagowanie nie ma jednak większego znaczenia. Notowania cukru wciąż utrzymują się w długoterminowym trendzie spadkowym. 

Notowania cukru surowego przez ostatnie 5 lat
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Grubiak - członek zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

Polecane