Novitus: cena ustalona na rozsądnym poziomie

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 09-12-2005, 00:00

Wczoraj rozpoczęły się zapisy na akcje Novitusa (d. Optimus IC), czołowego producenta i dystrybutora urządzeń fiskalnych oraz systemów wspomagających sprzedaż. Potrwają do 12 grudnia. Spółka chce zadebiutować na giełdzie koło 19 grudnia. Zgodnie z naszymi wcześniejszymi prognozami, po budowie księgi popytu cenę emisyjną wyznaczyła na 15,3 zł, a więc bliżej dolnej granicy widełek.

Przy tej cenie wskaźnik P/E za ostatnie cztery kwartały (trzy bieżącego roku i ostatni ubiegłego) wynosi 10,1. Średnia dla sektora elektromaszynowego wynosi, według szacunków oferującego te akcje Internetowego Domu Maklerskiego, 15,8. Z kolei dla konkurencyjnego Elzabu to 9,64. Jednak spółka ta realizuje niższe marże niż giełdowy debiutant. Można również oczekiwać, że lider rynku będzie w stanie walczyć o udziały w nim skuteczniej od innych.

Cena nie jest więc wygórowana. Uwzględnia takie czynniki ryzyka, jak osłabienie tegorocznych wyników oraz brak prognoz finansowych na kolejne lata. Spółka zależy od koniunktury na rynku urządzeń fiskalnych, na który z kolei wpływają decyzje Ministerstwa Finansów w sprawie opodatkowania grup zawodowych. Akcje Novitusa sprzedaje BRE Bank, dotychczasowy największy akcjonariusz, który wychodzi z inwestycji.

Na plus Novitusowi można zaliczyć osiąganie stosunkowo wysokich marż, jasną strategię rozwoju, której celem jest zwiększanie wartości dla akcjonariuszy, oraz plany wypłaty wysokiej dywidendy. Stopa dywidendy wynosi obecnie 8,6 proc. Po ofercie free float spółki będzie wysoki: do inwestorów giełdowych trafi ponad 70 proc. kapitału. Oferujący akcje IDM w swoim raporcie wskazuje, że spółkę może przejąć inwestor branżowy. Ciekawą alternatywą mogłoby być zacieśnienie więzów z giełdowym Elzabem. Na razie jednak inwestorzy, którzy zdecydują się na kupno akcji spółki, będą oczekiwać od niej systematycznego zwiększania przychodów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Novitus: cena ustalona na rozsądnym poziomie