Nowa Gala odrabia straty

Anna Pronińska
19-07-2010, 00:00

Producent płytek zaciera ręce, bo sezon dobrze się zaczął. Ale nadal opóźnia się przejęcie mołdawskiej fabryki.

Producent płytek zaciera ręce, bo sezon dobrze się zaczął. Ale nadal opóźnia się przejęcie mołdawskiej fabryki.

Ceramika Nowa Gala, po ciężkiej zimie, zaczyna dostrzegać ożywienie w branży.

— Koniunktura poprawiła się od połowy drugiego kwartału, który nie zaczynał się najlepiej. Sezon, który zwykle rusza w maju i kończy się we wrześniu lub październiku, teraz zapowiada się bardzo dobrze, zwłaszcza na krajowym rynku — mówi Paweł Górnicki, wiceprezes Nowej Gali.

W czerwcu, tak jak w poprzednich kilku miesiącach, spółka pracowała pełnymi mocami produkcyjnymi.

— Wyraźnie ożywił się popyt krajowy we wszystkich segmentach. Poza tym nie widzimy zahamowania sprzedaży w segmencie obiektów komercyjnych — dodaje Paweł Górnicki.

Jego zdaniem, wyniki Nowej Gali na poziomie zysku netto i przychodów powinny w tym roku poprawić się wobec 2009 r. (wówczas spółka miała 5,24 mln zł zysku netto i 165,50 mln zł przychodów). Wyniki za pierwsze półrocze 2010 r. spółka poda ostatniego dnia sierpnia.

— Drugi kwartał powinien być na podobnym poziomie do analogicznego w 2009 r., natomiast pierwszy w 2009 r. był o wiele lepszy niż tegoroczny — przyznaje wiceprezes Nowej Gali.

Przypomnijmy, że w drugim kwartale 2009 r. grupa miała 2,44 mln zł zysku netto i 47,2 mln zł przychodów.

Nadzieje wiceprezes Nowej Gali wiąże z eksportem, który wyniósł 13 proc. w przychodach spółki w 2009 r.

— Startujemy z niskiego pułapu, więc trzeba poczekać na to, by ożywienie eksportu było widać w wynikach — dodaje Paweł Górnicki.

Niestety, wciąż opóźnia się przejęcie spółki produkcyjnej budującej zakład w Mołdawii. Docelowo Nowa Gala wraz z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju ma mieć 75 proc. udziałów.

— Negocjujemy współfinansowanie projektu z bankiem. Mamy około dwóch miesięcy opóźnienia. Na razie budowa fabryki jest zamrożona i musi poczekać na zakończenie negocjacji — przyznaje wiceprezes.

Zakład ma kosztować 3,3 mln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nowa Gala odrabia straty