Nowa stawka od 8 do 12 proc.

opublikowano: 14-11-2014, 00:00

Ministerstwo Sprawiedliwości (MS) przygotowuje zmiany w określeniu wysokości odsetek ustawowych, które zapowiadają ich obniżenie.

Zgodnie z obecnym rozporządzeniem Rady Ministrów z 2008 r., odsetki te wynoszą 13 proc. w skali roku — mimo wielokrotnie zmniejszanych przez Radę Polityki Pieniężnej podstawowych stóp procentowych NBP. Stopa referencyjna spadła z 5,75 proc. do 2 proc., kredytu lombardowego NBP z 7,25 proc. do 3 proc.

Zmiany te powodują, że obliczane odsetki maksymalne sięgają obecnie 12 proc. Dotyczy to np. postanowień tzw. ustawy antylichwiarskiej, według której najwyższe odsetki nie mogą przekraczać czterokrotności stopy kredytu lombardowego. Dlatego uznano za konieczną zmianę stawki odsetek ustawowych, które są formą odszkodowania za zwłokę w wywiązaniu się z danego świadczenia pieniężnego.

MS zgłosiło się m.in. do Ministerstwa Finansów, a także do prezesa NBP i przewodniczącego KNF o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Większość tych stanowisk wskazuje, że poziom odsetek powinien wynosić pomiędzy 8 a 12 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu