Nowe plany prezesa Orlenu

JO
opublikowano: 22-09-2008, 12:10

Prezes PKN Orlen, Jacek Krawiec zapowiedział, że chce aby spółka w końcu rozpoczęła wydobycie ropy naftowej. Podkreślił, że jest zwolennikiem konsolidacji branży paliwowej. PKN Orlen będzie również dążył do sprzedaży pakietu akcji w Polkomtela.

Jacek Krawiec, który w zeszłym tygodniu przejął fotel prezesa po Wojciechu Hejdlu, zamierza przede wszystkim przyspieszyć działania, które doprowadzą do wydobycia pierwszej baryłki ropy naftowej przez PKN Orlen. Do osiągnięcia celu prezes zamierza zaangażować PGNIG, która miałaby pomóc w odnalezieniu złóż ropy. Nowy szef płockiej spółki nie wyklucza również współpracy z Lotosem.

W centrum zainteresowania PKN Orlen znajduje się terytorium Polski, basen Morza Bałtyckiego, Ukraina i niektóre kraje afrykańskie. Prezes zaznaczył, że spółka nie rozważa współpracy z Petrolinvestem. W przeciwieństwie do niej, PKN Orlen nie postrzega złóż w Kazachstanie jako wysoce atrakcyjnych.

– Brak doświadczenia w wydobywaniu ropy naftowej dyskwalifikuje PKN Orlen w pozyskiwaniu surowca w Iraku. Jest to szczególnie niebezpieczny region i tylko całkowite zagwarantowanie bezpieczeństwa skłoniłoby nas do brania go pod uwagę. – powiedział prezes J.Krawiec w wywiadzie dla TVN CNBC.

Szef PKN Orlen stanowczo stwierdził, że jest gorącym zwolennikiem „konsolidacji aktywów w szeroko pojętym sektorze energetycznym”. Uważa, że najpierw powinno dojść do scalenia aktywów krajowych, a w dalszej perspektywie polska branża paliwowa powinna rozszerzyć się na spółki zagraniczne.

Nowy szef PKN Orlen zwiększyć pakiet akcji w Polkomtelu do 25 proc. i „dopiero wtedy z premią sprzedamy pakiet udziałów”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JO

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Nowe plany prezesa Orlenu