Nowe pożyczki w Chinach odbiły w listopadzie

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 09-12-2020, 08:31

Najnowsze prognozy zakładają, że w listopadzie doszło do odbicia w przypadku nowych kredytów bankowych w Chinach. Nadzieje wiązane są z utrzymaniem wsparcia dla gospodarki przez tamtejszy bank centralny, informuje Reuters.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Analitycy przypuszczają, że chińskie banki udzieliły w poprzednim miesiącu nowych pożyczek o wartości netto 1,40 bln juanów (214,53 mld USD) wobec 689,8 mld juanów w październiku, kiedy było ich najmniej od roku.

W listopadzie 2019 r. wartość nowych pożyczek netto ukształtowała się na poziomie 1,3 bln juanów.

Szacunki analityków opierają się na tradycyjnej sezonowości, kiedy w listopadzie następuje wzrost zainteresowania kredytami i pożyczkami po październikowym tygodniowym święcie narodowym.

W ciągu pierwszych 10 miesięcy 2020 r. banki przekazały już 16,95 bln juanów w ramach nowych pożyczek, przekraczając roczny rekord wynoszący 16,81 bln juanów w 2019 r.

Oczekuje się również, że roczne niespłacone pożyczki w juanie wzrosną o 12,9 proc. w listopadzie, tak samo jak w październiku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane