Nowe rekordowe minimum stóp w Australii

Australijski bank centralny podjął we wtorek decyzję o dalszym luzowaniu polityki monetarnej, co ma na celu zmniejszenie presji ze strony silnej lokalnej waluty, donosi Bloomberg.

Benchmarkowa stopa procentowa obniżona została o 25 punktów bazowych do 2,00 proc. co jest nowym rekordem. Obniżka w tej skali była oczekiwana przez ekonomistów. 

Zobacz więcej

Główna stopa procentowa w Australii Bloomberg

Według gubernatora Banku Rezerw Glenna Stevensa, redukcja była możliwa, gdyż prognoza inflacyjna nie jest zagrożona w przypadku górnej granicy widełek. 

Decydenci powtórzyli ostrzeżenie, że inwestycje w branżach poza górniczych, które miały ożywić tkwiącą w zastoju gospodarkę mogą jednak ulec zmniejszeniu. Poprawiła się z kolei sytuacja na rynku pracy, w marcu nieoczekiwanie stopa bezrobocia spadła do 6,1 proc. 

Z niskiego oprocentowania kredytów korzystają m.in. nabywcy nieruchomości, choć te mocno drożeją ze względu na duży popyt. W kwietniu ceny domów w Sydney były aż o 14,5 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2014 r. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Nowe rekordowe minimum stóp w Australii