Czytasz dzięki

Nowe rozdanie funduszy norweskich

opublikowano: 12-09-2019, 22:00

Finansowanie Zielone technologie, innowacje dla seniorów – m.in. na to mogą zdobyć wsparcie firmy otwarte na współpracę ze Skandynawami

Przedsiębiorcy z kraju fiordów mogą wiele wnieść do polskich projektów. Pomogą w tym fundusze norweskie, które są ciekawą opcją do rozważenia dla tych, którzy chcą sięgnąć po dofinansowanie inne niż unijne. Dotychczas program finansowany przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein wspierał spółki znad Wisły w realizacji m.in. projektów badawczych i dotyczących odnawialnych źródeł energii. W kolejnym rozdaniu pieniędzy z Norweskiego Mechanizmu Finansowego przyszedł czas na przedsięwzięcia związane z zielonymi technologiami, z tzw. niebieskim wzrostem i poprawą jakości życia. W puli jest 100 mln EUR.

Adam Banaszak, wiceprezes PARP, podkreśla, że norweskie wsparcie dla MŚP nie
podlega wytycznym narzuconym przez Brukselę, a decyzje o jego przyznaniu
zapadają dość szybko
Zobacz więcej

ZALETY:

Adam Banaszak, wiceprezes PARP, podkreśla, że norweskie wsparcie dla MŚP nie podlega wytycznym narzuconym przez Brukselę, a decyzje o jego przyznaniu zapadają dość szybko Fot. Marek Wiśniewski

Trzecia edycja

W czwartek Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, i Olav Myklebust, ambasador Królestwa Norwegii w Polsce, podpisali umowy dotyczące realizacji kilku programów, w tym wspierających firmy. — W trzecim rozdaniu funduszy norweskich Polska jest największym beneficjentem spośród 15 krajów UE. Program pomoże zrealizować wiele nowatorskich projektów, ale też zacieśnić relacje dwustronne między naszym krajem i Norwegią — mówi Jerzy Kwieciński. Operatorem wsparcia dla firm jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

— W większości krajów, które korzystają z pomocy Islandii, Liechtensteinu i Norwegii,programy są wdrażane przez agencje norweskie. Cieszymy się, że nasze doświadczenie w dystrybucji pieniędzy dla MŚP zostało zauważone — podkreśla Adam Banaszak, wiceprezes PARP.

Podkreśla, że w trzeciej edycji programu do przedsiębiorców popłynie największy strumień pieniędzy.

— Granty norweskie pomogą im opracować i wdrożyć innowacyjne technologie, produkty i usługi. O dofinansowanie mogą powalczyć mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa — podkreśla Adam Banaszak.

Zwraca uwagę, że wymogi dotyczące ubiegania się o fundusze norweskie są zbieżne z wytycznymi w programach unijnych.

— Przedsiębiorca musi zapewnić wkład własny. Natomiast projekty związane z innowacjami powinny spełniać odpowiednie kryteria. Co ważne, norweskie wsparcie dla MŚP nie podlega wytycznym narzuconym bezpośrednio przez Brukselę. Decyzje o jego przyznaniu zapadają dość szybko — zaznacza Adam Banaszak.

Granty dla ekofirm

Rządowa agencja planuje uruchomienie konkursów w październiku. Będzie rozdzielała fundusze na projekty związane z zielonymi technologiami, z tzw. niebieskim wzrostem (ang. blue growth — innowacje w obszarze wód morskich i śródlądowych) i poprawą jakości życia (ang. welfare technology). Nie zabraknie też grantów dla przedsiębiorczych kobiet.

— Wyznaczyliśmy konkretne dziedziny do wsparcia. Dzięki temu przedsiębiorcy zainteresowani naborami zmierzą się z wąską grupą konkurentów. Dotyczy to szczególnie projektów z branży blue growth i welfare technology. Natomiast znacznie większej rywalizacji spodziewamy się w przypadku ekoinnowacji — ocenia wiceprezes PARP.

Przedstawicielom norweskiej agencji Innovation Norway, która pomoże PARP uruchomić konkursy, zależy na wspólnych projektach polskiego i skandynawskiego biznesu. Rodzime spółki mają szansę na dodatkowe punkty, jeśli podejmą to wyzwanie.

— Oczywiście dobry projekt prowadzony bez udziału norweskiego partnera również otrzyma wsparcie. Zachęcam jednak polskich przedsiębiorców do podejmowania przedsięwzięć wspólnie z firmami z kraju fiordów — mówi wiceprezes PARP.

Silniejsza kooperacja

Zauważa jednocześnie, że wspomniana współpraca pozostawia wiele do życzenia. Norweskie spółki często są producentami urządzeń, a firmy znad Wisły tylko podwykonawcami. Granty norweskie — jak zaznacza Adam Banaszak — mają pomóc w wyrównywaniu tych różnic. Jego zdaniem przedstawiciele norweskich firm mogą sporo wnieść do naszych projektów w dziedzinach blue growth i związanych z zielonymi technologiami. Natomiast polscy przedsiębiorcy mają doświadczenie i wiele do zaoferowanie w przypadku przedsięwzięć podnoszących jakość życia seniorów. Rządowa agencja wyodrębniła też tzw. fundusz małych grantów. Każda przedsiębiorcza kobieta będzie mogła zdobyć do 200 tys. EUR. Projekty powinny dotyczyć opracowania lub wdrożenia innowacji w sektorze zielonych technologii, blue growth lub welfare technology. Granty wesprą również przedsięwzięcia związane z zakupem usług mentoringowych.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Cztery bloki wsparcia dla firm MŚP

1 Innowacje w zakresie zielonych technologii

Wsparcie przedsiębiorców w realizacji inwestycji prowadzących do wdrożenia w przedsiębiorstwie innowacyjnych procesów, produktów (towarów lub usług) lub rozwiązań sprzyjających lepszej gospodarce odpadami, efektywności energetycznej, zmniejszonej emisji zanieczyszczeń do atmosfery, wydajniejszej gospodarce materiałowej.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie: 1. wydatki inwestycyjn

  • maszyny i urządzen
  • roboty budowla
  • wartości niematerialne i prawne 2. eksperymentalne prace rozwojowe 3. usługi doradcze Minimalna i maksymalna kwota dofinansowania: od 200 tys. do 1 mln EUR

2 Technologie poprawiające jakość życia

Wsparcie przedsiębiorców w realizacji inwestycji prowadzących do wprowadzenia na rynek nowych lub znacząco ulepszonych produktów, które poprawią jakość życia osób z ograniczeniami funkcjonalnymi, w tym w szczególności będą odpowiadać na potrzeby i poprawę jakości życia osób starszych.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie: 1. eksperymentalne prace rozwojowe, w tym testowanie prototypów z udziałem użytkowników końcowych produktu 2. usługi doradcze 3. wydatki inwestycyj

  • maszyny i urządzen
  • roboty budowla
  • wartości niematerialne i prawne Minimalna i maksymalna kwota dofinansowania: od 200 tys. do 2 mln EUR

3 Innowacje w obszarze wód morskich i śródlądowych

Wsparcie przedsiębiorców w realizacji inwestycji prowadzących do wprowadzenia w firmie innowacyjnych procesów, produktów, usług lub rozwiązań w obszarze wód morskich i śródlądowych oraz wybrzeża. W szczególności wsparciem zostaną objęte przedsięwzięcia polegające na zastosowaniu nowych technologii i procesów zmierzających do ograniczania zanieczyszczenia wód morskich i śródlądowych i ich bezpośredniego otoczenia (porty, mariny, infrastruktura przybrzeżna).

Na co można przeznaczyć dofinansowanie: 1. wydatki inwestycyjne:

— maszyny i urządzenia

— roboty budowlane

— wartości niematerialne i prawne

2. eksperymentalne prace rozwojowe

3. usługi doradcze

Minimalna i maksymalna kwota dofinansowania: od 200 tys. do 2 mln EUR

4 Technologie dla kobiet — Schemat Małych Grantów

Finansowanie usług proinnowacyjnych, w tym badawczych, a także mentoringu i inwestycji wspierających wdrożenie i rozwój technologicznych innowacji procesowych lub produktowych w MŚP prowadzonych przez kobiety. Program powinien przyczyniać się także do nawiązywania i zacieśniania współpracy między polskimi przedsiębiorczyniami a podmiotami norweskimi.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie: 1. usługi doradcze pomocne w opracowaniu i wdrożeniu innowacji; usługi polegające na opracowaniu nowego lub znacząco ulepszonego wyrobu, usługi, technologii, nowego projektu wzorniczego

2. mentoring wspierający rozwój firmy

3. inwestycje m.in. w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne pomagające wdrożyć w przedsiębiorstwie innowacje o charakterze technologicznym

4. ochrona środowiska, m.in. zastosowanie norm surowszych niż unijne, zwiększenie efektywności energetycznej, recykling i ponowne wykorzystanie odpadów Minimalna i maksymalna kwota dofinansowania: od 12 tys. do 200 tys. EUR

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane