Nowe rządy w strefach

opublikowano: 09-08-2017, 22:00

Resort rozwoju przeforsował obniżki pensji, ale nie wszędzie wybierze wiceprezesów.

Wkrótce minie rok od wejścia w życie ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących spółkami skarbu państwa i jednostek samorządu terytorialnego. We wszystkich specjalnych strefach ekonomicznych (SSE), w których akcjonariuszem jest Ministerstwo Rozwoju (MR) walne zgromadzenia podjęły uchwały zmieniające sposób zatrudnienia. Zmiany nie dotyczyły stref mieleckiej i tarnobrzeskiej, które są regionalnymi oddziałami Agencji Rozwoju Przemysłu, a ich szefowie mają pensje dyrektorskie. W pozostałych spółkach zarządy dostały kontrakty menedżerskie m.in. z bezpłatnym urlopem. W większości dostają też niższe niż wcześniej pensje wynoszące 2-4-krotność średniej krajowej (17,9 tys. zł) — tak jest w strefach legnickiej, krakowskiej, kostrzyńsko-słubickiej, łódzkiej, starachowickiej, kamiennogórskiej, suwalskiej i warmińsko-mazurskiej. Więcej zarabiają zarządy SSE, w których spełnione są dwa z trzech warunków: odpowiedniej wysokości średnioroczne zatrudnienie, roczny obrót netto i suma aktywów bilansu. W pomorskiej i katowickiej jest to 3-5-krotność (22 tys. zł), a w wałbrzyskiej 4-8-krotność (35 tys. zł) — tu Ministerstwo Rozwoju postanowiło nagrodzić zarząd za 36 zezwoleń wydanych w 2016 r. i 2,6 mld zł zadeklarowanych nakładów.Więcej zezwoleń wydała np. strefa mielecka, a 1,9 mld zł dały WSSE dwa wielkie zezwolenia: dla Toyoty i Mercedes-Benz Manufacturing Poland. Nie wszystkie zmiany poszły jednak Ministerstwu Rozwoju tak gładko. „W przypadku Suwalskiej SSE oraz Katowickiej SSE nie udało się dokonać zmian statutów m.in. w zakresie powoływania członków zarządu spółek. Uchwały nie zostały podjęte, bowiem nie uzyskały wymaganej większości 3/4 głosów na walnym zgromadzeniu” — informuje biuro prasowe MR. Chodzi o ustawę o zasadach zarządzania mieniem państwowym, zgodnie z którą członków zarządu powołuje po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego zdominowana przez MR rada nadzorcza. W Suwalskiej SSE największy udziałowiec kapitałowy, Ełk, może zgodnie ze statutem powoływać wiceprezesa. W Katowicach jednego z wiceprezesów powołuje wojewoda, a pozostałych gminy akcjonariusze, w których znajdują się podstrefy: gliwicka, sosnowiecko-dąbrowska, jastrzębsko-żorska i tyska.

JUŻ PISALIŚMY

„PB” z 7 czerwca 2017 r.

PENSJE I STATUTY:

O planach dotyczących zmian umów o pracę na kontrakty menedżerskie z na ogół niższym wynagrodzeniem „PB” informował dwa miesiące temu. W większości z nich Ministerstwo Rozwoju zmieniło też statuty: to rady nadzorcze powołują i odwołują członków zarządu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu