Nowe ścieżki dla inflacji i PKB

opublikowano: 11-07-2018, 22:00

W 2018 r. polska gospodarka wzrośnie realnie o 4,6 proc. r/r — sugerują najnowsze prognozy NBP.

W 2018 r. polska gospodarka wzrośnie realnie o 4,6 proc. r/r — sugerują najnowsze prognozy NBP. Chodzi o wyniki lipcowej projekcji (pełną wersję poznamy w poniedziałek) i środek tzw. przedziału centralnego. W stosunku do poprzedniej projekcji z marca prognozę podniesiono o ok. 0,3 pkt. proc. O tyle samo skorygowano szacunek rocznej dynamiki wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) na 2018 r., z tym że w dół — w marcu środek przedziału sugerował wzrost o ok. 2,1 proc. r/r, obecnie — o 1,8 proc.

Prognozy na 2019 r. praktycznie się zmieniły. W 2020 r., w porównaniu do oczekiwań z marca, ma być nieco mniej dynamicznie w przypadku obu wskaźników (patrz wykresy).

Prognozy to nie tylko przedsmak lipcowej projekcji, ale także część komunikatu po zakończonym w środę posiedzeniu RPP. Jego kluczową informacją jest utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie. W przypadku stawki referencyjnej oznacza to 1,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy