Nowe sposoby na kapitał

Magdalena Krukowska
07-03-2006, 00:00

Strategie finansowania zintegrowanego z wykorzystaniem rynku papierów dłużnych to dziedzina, która w Polsce dopiero raczkuje.

W krajach rozwiniętych coraz częściej zastępuje się tradycyjne kredyty bankowe sekurytyzacją (pisaliśmy o niej na łamach „Pulsu Biznesu” 22 lutego). Ta pozabilansowa metoda pozyskiwania pieniędzy polega na przekształceniu zapadalnych wierzytelności albo przyszłych należności na papiery wartościowe. Banki i pośrednicy finansowi zapewniają teraz głównie rozliczenie, powiernictwo i dostawę finansowania dla stron takich transakcji. Zdobywanie kapitału z wykorzystaniem rynku papierów dłużnych, opierające się na minimalizacji ryzyka naruszenia spłat, spowodowało powstanie nowego sektora finansów, określanego jako finanse zintegrowane.

Na polskim rynku techniki sekurytyzacji pojawiły się dopiero kilka lat temu, ale zaczynają być coraz bardziej doceniane. Ich rolę i zasady opisała w książce „Finanse zintegrowane. Sekurytyzacja, struktury finansowe” Izabela Kidacka, adiunkt w Zakładzie Bankowości i Finansów Porównawczych Uniwersytetu Szczecińskiego. Publikacja ma pomóc w lepszym poznaniu nowoczesnych metod finansowania. Przyda się przede wszystkim emitentom papierów wartościowych i inwestorom, organizatorom rynku bankowego, menedżerom zarządzającym kapitałem i inwestycjami oraz studentom. Znajdą w niej szczegółowy opis roli pośredników finansowych — ich strategię i działania mające ograniczyć ryzyko transakcji finansowych oraz analizę struktury przepływów finansowych w sekurytyzacji i finansowaniu zintegrowanym. Autorka opisuje również specyfikę polskiego rynku i przedstawia warunki, które trzeba spełnić, aby określone aktywa mogły stać się przedmiotem handlu i zabezpieczeniem emisji papierów dłużnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Krukowska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Nowe sposoby na kapitał