Nowe stawki opłat za muzykę w lokalach

opublikowano: 12-07-2013, 00:00

Jest już nowa tabela stawek za odtwarzanie muzyki i filmów. Jednych przedsiębiorców zmiany ucieszą, innych zasmucą. Ma być jednak czytelniej.

Wreszcie opłaty za odtwarzanie muzyki i filmów w miejscach prowadzenia działalności gospodarczej zostaną ujednolicone — Zespół Orzekający Komisji Prawa Autorskiego zatwierdził wspólną dla Organizacji Zbiorowego Zarządzania (np. ZAiKS, ZPAV) tabelę stawek. Co oznacza, że zmniejszą się problemy przedsiębiorców dotyczące tego, której organizacji i za co powinni płacić.

— Dotychczas płacili oni odrębnie każdej organizacji, według różnych zasad, często niezbyt spójnych i nieuwzględniających zakresu wykorzystania muzyki czy filmów. Nowe tabele znacznie silniej różnicują opłaty w zależności od potencjalnych korzyści, jakie może czerpać przedsiębiorca z eksploatacji praw autorskich i pokrewnych i, co najważniejsze, zawierają stawkę łącznego obciążenia — mówi Bogusław Pluta, dyrektor Związku Producentów Audio Video.

Nie oznacza to jeszcze, że do przedsiębiorcy zapuka tylko jeden inkasent. Tabela została przygotowana na podstawie analiz ekonomicznych i praktyki, z uwzględnieniem realiów rynkowych — pod uwagę brano m.in. udział poszczególnych typów działalności w portfelu kontrahentów Organizacji Zbiorowego Zarządzania. A największy udział w odtwarzaniu utworów muzycznych mają sektor handlowy (36 proc.), lokale gastronomiczne (35 proc.) i zakłady usługowe (15 proc.). W strukturze odtworzeń video: głównie noclegi i transport. Jak wygląda to w praktyce?

Dotychczas sklep wielkopowierzchniowy w Warszawie płacił ponad 3,7 tys. zł miesięcznie, teraz uiści 750 zł (bo muzyka nie jest głównym czynnikiem wpływającym na obrót np. w hipermarketach, do tego większość z nich i tak przeszła na free music i nie płaciła nic). Mniej niż dotychczas będą też płacić przedsiębiorcy z małych miejscowości, choć oczywiście nie wszyscy.

A z wyższymi stawkami muszą się pogodzić właściciele np. stołecznych dyskotek i restauracji.

Trudno na razie przewidzieć, kiedy nowe stawki wejdą w życie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu