Nowe szczepionki na cyberzarazę

opublikowano: 20-05-2015, 00:00

Trzy pytania do… Juliusza Niemotki, wiceprezesa ABC Daty

1. Czy małe i średnie firmy są mniej narażone na ataki niż korporacje?

Obserwujemy zmasowane ataki malware, czyli z użyciem złośliwego oprogramowania, skierowane dosłownie przeciwko wszystkim. Nikt więc nie może czuć się na tyle pewnie, żeby lekceważyć ochronę systemów IT. Mówię nie tylko o zabezpieczeniach technologicznych, ale również o konieczności zapewnienia pracownikom szkoleń podnoszących ich kompetencje cyfrowe. Należy pamiętać, że nieuwaga nawet jednej osoby przy otwieraniu poczty może spowodować znaczne straty, np. przez udostępnienie atakującym poufnych informacji.

2. Jak najmniejsze przedsiębiorstwa mogą się bronić przed cyberprzestępczością?

Jeśli chodzi o rozwiązania technologiczne, do sektora MŚP adresowane są tańsze warianty rozwiązań security — antywirus, antyspam, firewall sieciowy lub zintegrowany, antymalware. Najlepiej kupować oprogramowanie znanych producentów: TrendMicro, Symantec, McAfee. Można też skorzystać z darmowych produktów Open Licence. Firma, której nie stać na zatrudnienie informatyka odpowiedzialnego za bezpieczeństwo IT, powinna sięgnąć po rozwiązanie chmurowe lub outsourcing. Równie ważna — jeśli nie najważniejsza — jest jednak edukacja pracowników dotycząca zagrożeń w cyberprzestrzeni.

3. Jakie tanie rozwiązania szczególnie poleca pan biznesowym mikrusom?

Na rynku jest wiele produktów dla małych firm. Należą do nich rozwiązania firm Norton, ESET, Kaspersky, które oferują ochronę nie tylko stacji roboczych i serwerów, ale także urządzeń przenośnych: smartfonów, tabletów, ultrabooków. Zabezpieczają taki sprzęt przed zagrożeniami i atakami z sieci, chronią pocztę elektroniczną, tworzą kopie zapasowe, zapewniają optymalizację pracy komputera i jego wysoką wydajność. Rozwiązania te są dostępne w wersjach dla jednego, trzech, pięciu, a nawet 10 użytkowników. Ostatnio coraz częściej można je kupić w postaci kluczy elektronicznych z pominięciem pudełka, co obniża koszty dostarczenia. Godne polecenia mniejszym podmiotom jest oprogramowanie chmurowe.

Przykładem może być subskrypcja produktu Symantec Endpoint Protection SBE 2013. W tym wariancie system antywirusowy może być zarządzany przez dział IT w firmie lub przez firmę świadczącą usługi outsourcingowe. Warto też wspomnieć o rozwiązaniach darmowych typu OpenSource, które jednak wymagają inwestycji w wiedzę wykwalifikowanego personelu. O czym jeszcze trzeba pamiętać? Aby efektywnie chronić sieć w przedsiębiorstwie, ważne jest dostarczanie nowych „szczepionek” do systemów antywirusowych, czyli regularne aktualizacje definicji i odnawianie licencji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu