Nowe trendy w obsłudze inwestorów

opublikowano: 13-08-2019, 22:00

Opolszczyzna przyciąga przedsiębiorców, którzy stawiają na zaawansowane technologie i oferują bardziej wymagające miejsca pracy.

Przygotowany na zlecenie Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) raport dotyczący polityki płacowej firm w regionie wskazuje, że w ciągu ostatniego roku wynagrodzenia w produkcji wzrosły tu średnio o 9 proc. Piotr Regeńczuk z Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera w OCRG podkreśla, że inwestorzy z regionu oczekują od pracowników wiedzy technicznej, znajomości obsługi skomplikowanych maszyn, robotyki i automatyki.

Przedstawiciele biznesu utyskują na wzrost kosztów pracy, brak kadr i częstą ich fluktuację.

— Nie jesteśmy już tanim i dużym rynkiem pracy, jak było 10 czy 20 lat temu. Problemem jest też drastyczny wzrost cen prądu i ostrzeżenia o czasowym wyłączaniu lub brakach energii w okresie letnim — ocenia Piotr Regeńczuk.

W ofercie OCRG nie brakuje wsparcia dla przedsiębiorców, którzy chcą przeszkolić swoich pracowników i skorzystać ze specjalistycznych usług. MŚP mogą liczyć na dofinansowanie z działania 7.5 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Na szkolenia pracowników mikrofirma może otrzymać 12 tys. zł, a mała i średnia — odpowiednio 24 tys. zł i 48 tys. zł. Dotychczas przedsiębiorcyzłożyli łącznie 750 wniosków o wsparcie.

— OCRG podpisało z firmami 700 umów o dofinansowanie szkoleń. Łączna kwota wsparcia to 2,5 mln zł — podkreśla Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG.

Pod koniec maja ruszył projekt „Akademia Menadżera MŚP”. Granty pomogą przedsiębiorcom zdiagnozować potrzeby spółek i rozwinąć kompetencje kadry kierowniczej. Stawką w konkursie jest dotacja w wysokości ok. 34 tys. zł. Wsparcie na jedną osobę w danej firmie nie może przekroczyć kwoty 11,4 tys. zł.

— Dotychczas do OCRG wpłynęło 30 wniosków od firm zainteresowanych tym projektem. Na razie je analizujemy, nie mamy jeszcze podpisanych umów — mówi Michał Durzyński, kierownik projektu z OCRG.

Sprawdź program warsztatu "Fundusz inwestycyjny a ASI - którą formę działalności venture capital wybrać?", 16 września 2019, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy