Nowe unijne wsparcie dla MSP. Miliardy czekają

opublikowano: 10-07-2012, 00:00

Komisja Europejska ogłosiła konkursy, w których przedsiębiorcy mogą dostać pieniądze na badania i rozwój.

Firmy planujące inwestycje w nowe rozwiązania mogą starać się o dotacje nie tylko w konkursach krajowych, ale także na szczeblu międzynarodowym. Najwięcej szans daje pod tym względem 7. Program Ramowy Komisji Europejskiej (7.PR), który wspiera współpracę między firmami z różnych krajów we wszystkich obszarach badań i rozwoju technologicznego. KE ogłosiła wczoraj ostatni pakiet konkursów z 7.PR.

— To nabory ostatnie, ale też najważniejsze, bo można w nich zdobyć największe dofinansowanie. W obszarze biznesu będą one ukierunkowane głównie na innowacje. Mają być bodźcem dla wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy — mówi dr Wiktor Raldow, szef działu dyrekcji generalnej ds. badań naukowych i innowacji Komisji Europejskiej.

Najwięcej na kooperacje

W nowych konkursach do podziału jest 8,1 mld EUR. O tę kwotę mogą się ubiegać przedsiębiorcy i organizacje ze wszystkich państw UE i krajów partnerskich. Największa część puli, aż 4,8 mld EUR, pójdzie na projekty kooperacji.

— Fundusze obejmą 1,3 tys. nowych projektów, co powinno przełożyć się na mniej więcej 170 tys. powiązań między partnerami — mówi dr Wiktor Raldow.

Szczególną uwagę KE zwróciła na małe i średnie przedsiębiorstwa — przewidziała dla nich pakiet o wartości 1,2 mld EUR. W ramach priorytetów tematycznych w dziedzinie badań MSP dostaną ok. 970 mln EUR. Będzie też dodatkowe 150 mln EUR na gwarancje zapewniające tzw. efekt dźwigni dla 1 mld EUR pożyczek dla MSP i firm o średniej kapitalizacji zatrudniających do pięciuset pracowników.

Publikacja już dzisiaj

Solidne wsparcie dostaną badania w ramach agendy cyfrowej ICT — na tematyczne obszary technologii informacyjno-komunikacyjnych przeznaczono ok. 1,5 mld EUR. Pula 155 mln EUR pójdzie na wsparcie zrównoważonego wzrostu w sektorach morskich (tzw. Oceany przyszłości).

Z kolei 365 mln EUR to kwota dofinansowania technologii, które pozwolą przekształcić obszary miejskie w zrównoważone „inteligentne miasta i społeczności”. Dotacje można też dostać na walkę ze zjawiskiem bakterii lekoopornych i innowacyjne rozwiązania dotyczące zarządzania zasobami wody pitnej. Większość zaproszeń do składania wniosków zostanie opublikowana dzisiaj, a niektóre dalsze zaproszenia szczegółowe — jesienią.

— KE oczekuje, że ogłoszone konkursy będą dźwignią, która pozwoli zdobyć dodatkowe pieniądze od inwestorów publicznych i prywatnych. To ma przyczynić się do wzrostu zatrudnienia w Europie o ok. 210 tys. osób w perspektywie krótkoterminowej i wygenerować w ciągu 15 lat wzrost o wartości 75 mld EUR — mówi Ewa Synowiec, dyrektor przedstawicielstwa KE w Polsce.

W swoich projektach z 7.PR polskie firmy współpracują głównie z Niemcami, Wielką Brytanią, Włochami, Francją i Hiszpanią. Całkowity budżet rozpoczętego w 2007 r. 7.PR wynosi 55 mld EUR. Do tej pory wsparcie uzyskało ok. 19 tys. projektów liczących ponad 79 tys. uczestników, w tym 13,7 tys. przedsiębiorstw.

280

mln EURTakie dofinansowanie otrzymały do tej pory projekty realizowane w Polsce w ramach 7.PR.

13.

Tę pozycję zajmuje Polska wśród 27 unijnych krajów pod względem liczby podpisanych kontraktów w ramach 7.PR. Jeśli chodzi o przyznany budżet, jesteśmy na 15. miejscu.

WIĘCEJ INFORMACJI

Szczegóły na temat zaproszeń do konkursów można znaleźć na stronach: http://ec.europa.eu/innovation-union lub http://ec.europa. eu/europe2020/index_pl.htm

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu