Nowe wsparcie z Unii

opublikowano: 26-01-2012, 00:00

2,5 mld EUR z nowego programu wsparcia pójdzie m.in. na firmy z sektora MSP i lepszy dostęp do finansowania.

Komisja Europejska przygotowuje się do wprowadzenia kolejnego instrumentu, który wesprze firmy będące w początkowym stadium rozwoju. To „Program na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw (COSME)”. Nowa inicjatywa ma na lata 2014-20 budżet w wysokości 2,5 mld EUR. Te pieniądze pójdą m.in. na zwiększanie konkurencyjności i wspieranie młodych biznesów, w tym tworzenie nowych firm.

Poprawić dostępność

Nowy program jest skierowany do przedsiębiorstw, w szczególności małych i średnich, które skorzystają z łatwiejszego dostępu do finansowania swojej działalności. Odbiorcami pomocy mogą być także osoby, które chcą pracować na własny rachunek i mają problemy związane z założeniem lub prowadzeniem własnego biznesu. Część pieniędzy trafi także do władz krajów unijnych i zostanie przeznaczona na lepsze wsparcie polityki wobec biznesu.

COSME w dużej mierze będzie kontynuacją dotychczasowego „Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji” (CIP), zostanie jednak uproszczony, dzięki czemu małe przedsiębiorstwa łatwiej będą mogły z niego skorzystać. Nowa inicjatywa skupia się na instrumentach finansowych i wspieraniu internacjonalizacji firm. W jaki sposób mali i średni przedsiębiorcy odczują poprawę dostępności finansowania? W pierwsze kolejności dzięki instrumentom kapitałowym i dłużnym.

Pierwsze — przeznaczone na inwestycje znajdujące się na etapie wzrostu — zapewnią firmom zwrotne finansowanie kapitału na warunkach komercyjnych, głównie w formie kapitału wysokiego ryzyka i przy udziale pośredników finansowych. Z kolei instrumenty dłużne zagwarantują MSP bezpośrednie lub inne rozwiązania dotyczące podziału ryzyka uzgodnione z pośrednikami finansowymi w celu pokrycia kredytów.

O łatwiejszą ekspansję

COSME poprawi też dostęp do rynków wewnętrznych w Unii Europejskiej i poza nią. Punkty Europejskiej Sieci Przedsiębiorczości (Enterprise Europe Network) będą świadczyły usługi wsparcia firm ukierunkowane na wzrost, aby ułatwić przedsiębiorcom ekspansję na jednolitym rynku.

Pieniądze pójdą także na wsparcie międzynarodowej współpracy przemysłowej, które będzie iść w kierunku ograniczenia różnic w otoczeniu regulacyjnym i biznesowym między UE a jej głównymi partnerami handlowymi. Przewiduje się, że dzięki programowi rocznie wprowadzanych będzie na rynek ok. 900 nowych produktów, usług lub procesów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu