Nowe wytyczne w rachunkowości

opublikowano: 10-06-2014, 00:00

Przyszły nowy standard rachunkowości może wymagać zmian w wewnętrznych procedurach przepływu informacji w spółkach.

Firmy muszą przygotować się na zmiany w zasadach ujmowania przychodów w sprawozdaniach finansowych. Unia Europejska ma je zatwierdzić w drugim kwartale przyszłego roku. Nowe zasady, określone przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IASB), trzeba będzie stosować do umów z klientami, z wyjątkiem m.in. leasingowych, finansowych i ubezpieczeniowych. Podstawową zasadą nowego standardu (MSSF 15) będzie ujmowanie przychodów w taki sposób, aby wskazać transfer towarów lub usług na rzecz klientów w takiej kwocie, która odzwierciedla wysokość wynagrodzenia (tj. płatność), którego spółka spodziewa się w zamian za te towary lub usługi. — Przychód powstanie, gdy kontrola nad towarami lub usługami przejdzie w ręce klienta — mówi Piotr Sokołowski, partner w Dziale Audytu Deloitte.

MSSF 15 przyniesie też nowe wytyczne, określające, czy przychód należy rozpoznać w danym momencie, czy można rozłożyć jego ujęcie w czasie. Gdy wysokość przychodu nie jest stała, kwoty zmienne będą zaliczane do przychodów pod warunkiem istnienia dużego prawdopodobieństwa, że w przyszłości nie nastąpi odwrócenie ujęcia przychodu w wyniku przeszacowania wartości. MSSF 15 inaczej traktuje sprzedaż i należności licencyjne z użytkowania własności intelektualnych, bo przychód ma być odnotowany dopiero w momencie sprzedaży lub faktycznego ich wykorzystania. W nowym standardzie znajdą się też wytyczne m.in. do identyfikacji poszczególnych zobowiązań, rozliczania zmian umów, wartości pieniądza w czasie, kosztów realizacji umów czy pozyskania kontraktów. — Spółki mogą być zmuszone dokonać przeglądu systemów informacyjnych, aby stwierdzić, czy konieczne są zmiany wewnętrznych procedur, kontroli i procesów służących pozyskiwaniu niezbędnych informacji — podkreśla Paweł Tendera, menedżer w Dziale Audytu, z grupy ds. MSSF Deloitte.

Jak stosować MSSF 15

Aby nowy standard był stosowany właściwie, spółki powinny: zidentyfikować umowy, określić zobowiązania co do świadczeń wynikających z umowy, ustalić ceny transakcyjne, przyporządkować ceny do poszczególnych zobowiązań umów, ustalić powstanie przychodu w chwili wykonania zobowiązania lub w trakcie realizacji świadczenia.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Nowe wytyczne w rachunkowości