Nowi liderzy na światowym rynku biur

Agnieszka Zielińska
opublikowano: 22-02-2011, 00:00

Czynsze za biura wzrosły niemal na całym świecie — wynika z najnowszego raportu firmy Cushman Wakefield.

W Hongkongu jest drożej niż w Tokio i Londynie

Czynsze za biura wzrosły niemal na całym świecie — wynika z najnowszego raportu firmy Cushman Wakefield.

W 2010 r. największe podwyżki czynszów za biura miały miejsce w Hongkongu, gdzie stawki wzrosły aż o 51 proc. W Londynie wzrost wyniósł "tylko" 27 proc., a na nowojorskim Manhattanie, który jest najdroższym rynkiem biurowym w Stanach Zjednoczonych czynsze podrożały o 10 proc. To skutek powolnego wychodzenia z recesji największej gospodarki świata.

Chiny w górę

Natomiast Chiny wyprzedziły już Japonię i stały się drugą najsilniejszą potęgą gospodarczą świata. Rozwój firm przekłada się na wzrost popytu na biura i na ceny wynajmu. Stolica Japonii utrzymała pozycję trzeciej najdroższej lokalizacji na świecie.

— Tokio i Hongkong ugruntowały swoje pozycje najdroższych lokalizacji biurowych świata. Trzy z sześciu miast zajmujących w rankingu najwyższe lokaty znajdują się w Azji. To wyraźna zmiana, bo jeszcze dziesięć lat temu najdroższymi lokalizacjami były miasta z Europy Zachodniej i Ameryki Północnej. Wskazuje to na wzrost znaczenia azjatyckich rynków w ostatnich latach — uważa Barrie David z zespołu badań i analiz w firmie Cushman Wakefield.

Awans Warszawy

W Europie najbardziej wzrosty czynsze za biura w Londynie, Mediolanie i Paryżu.

— W Mediolanie popyt na rynku biur napędzają głównie kancelarie prawnicze i banki, które dążyły do zoptymalizowania wykorzystania powierzchni biurowej służącej bezpośredniej obsłudze klientów — komentuje James Meikle, dyrektor działu biurowego w Cushman Wakefield w Mediolanie.

W rankingu 68 krajów Polska znalazła się na 27. miejscu. W stosunku do poprzedniego roku to awans o trzy miejsca. Czynsze w śródmieściu Warszawy w 2010 r. wzrosły o około 11 proc.

— Ubiegły rok był rekordowy w historii rynku warszawskiego pod względem wielkości wynajętej powierzchni. Wzrost zapotrzebowania na powierzchnie biurowe przy jednoczesnym wyraźnym zmniejszeniu liczby oddawanych do użytku biur doprowadził do znacznej dysproporcji między podażą a popytem i zapoczątkował wzrost czynszów. Dlatego w tym roku możemy się spodziewać dalszego wzrostu stawek — uważa Paulina Misiak, partner w dziale powierzchni biurowych Cushman Wakefield.

Najdroższe lokalizacje biurowe świata w 2011 r.

Pozycja w Miasto, lokalizacja Kraj Koszt najmu 2010 r. 2011 r. EUR/mkw./rok USD/st.kw./rok

3 1 Hongkong (COB) Chiny 1931 241

2 2 Londyn (West End) Wielka Brytania 1872 233

1 3 Tokio (COB) Japonia 1334 166

13 4 Rio de Janeiro (COB) Brazylia 965 120

6 5 Nowy Jork (Środkowy Manhattan) USA 920 115

5 6 Mumbai (COB) Indie 916 114

7 7 Moskwa (COB) Rosja 868 108

8 8 Paryż (COB) Francja 835 104

10 9 Zurych (COB) Szwajcaria 786 98

9 10 Mediolan (COB) Włochy 729 91

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu