Nowinki w galeriach

opublikowano: 19-10-2017, 22:00

Centra handlowe są naszpikowane technologią z najwyższej półki, ale ceny najmu nie rosną

Deweloperzy i najemcy obiektów handlowych inwestują w coraz bardziej wyszukane nowinki technologiczne.

ZESTAW KORZYŚCI: Zdaniem Agnieszki Tarajko-Bąk z JLL, innowacje wspierają obsługę sklepów i budują doświadczenie klienta, ale również pomagają markom badać, rozumieć i przewidywać zachowania konsumenckie.
Zobacz więcej

ZESTAW KORZYŚCI: Zdaniem Agnieszki Tarajko-Bąk z JLL, innowacje wspierają obsługę sklepów i budują doświadczenie klienta, ale również pomagają markom badać, rozumieć i przewidywać zachowania konsumenckie. Fot. ARC

— Pojawiają się już pierwsze wirtualne przebieralnie czy elektroniczni doradcy od wina. W drogeriach Rossmann wprowadzono niedawno kasy samoobsługowe, a sieć Leroy Merlin uruchomiła automaty do wystawiania faktur. Również Empik wdraża pionierskie rozwiązania w swoim nowym koncepcie Future Store. Pojawiło się w nim m.in. interaktywne urządzenie multimedialne, które pełni rolę personalnego doradcy klienta. Ułatwia wyszukiwanie produktów, ale też wskazuje do nich drogę i pomaga przy wyborze produktów osobom niezdecydowanym — mówi Agnieszka Tarajko–Bąk, starszy konsultant w dziale badań rynku i doradztwa JLL.

Bliżej konsumenta

Nowe rozwiązania technologiczne wchodzą też do gastronomii. Kiedyś furorę robiły Happy Table, czyli stoliki z czujnikami NFC, które wprowadziła sieć restauracji McDonald’s. Wystarczyło położyć smartfon na stoliku, by za chwilę blat zamienił się np. w tor wyścigowy.

— Obecnie sieć testuje składanie zamówień za pomocą iPhone’a, ale na razie z tej możliwości skorzystają klienci ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Chin, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji oraz Australii. Nie wiadomo jeszcze, kiedy do tych państw dołączy Polska. Sieć KFC testuje natomiast u nas aplikację Skip The Line, czyli zamawianie posiłków za pośrednictwemsmartfona z odbiorem w restauracji, bez konieczności stania w kolejkach — mówi Agnieszka Tarajko–Bąk.

W galeriach stosuje się też nowoczesne systemy do zarządzania parkingiem. W takie rozwiązanie wyposażono np. otwartą niedawno na warszawskiej Białołęce Galerię Północną. Agnieszka Nowak, dyrektor centrum, tłumaczy, że system pomaga nie tylko zlokalizować wolne miejsce, ale też odczytuje numery rejestracyjne wjeżdżających samochodów, dzięki czemu można łatwo odnaleźć pojazd za pośrednictwem aplikacjimobilnej albo infokiosków ustawionych przy wejściu na parking. Galerie coraz częściej mają własne działy IT, które tworzą dla nich aplikacje ułatwiające poruszanie się po centrum, wyszukiwanie aktualnych promocji czy zapisywanie ulubionych produktów.

— Takie rozwiązania gromadzą dane o klientach i dostarczająi im później indywidualnie dopasowane oferty — mówi Mateusz Laskowski, członek zarządu w firmie Forbis Group, która zajmuje się aranżacją wnętrz komercyjnych.

Technologia w pakiecie

Zastosowanie innowacji w częściach wspólnych centrum handlowego nie wiąże się jednak ze wzrostem opłat dla najemców — zapewniają eksperci.

— Nie rozpatrujmy umowy najmu czy stawki czynszu tylko pod tym kątem. Zawieranie umowy w centrach to proces bardzo złożony i nierzadko czasochłonny, poprzedzony wieloma analizami ze strony najemcy dotyczącymi lokalizacji i potencjalnych obrotów. Nowoczesne technologie mają w tym udział, ponieważ m.in. w ułatwiają zakupy czy badają zachowania klientów. Jednak jest to tylko element składowy całej umowy najmu — przekonuje Radosław Knap, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych (PRCH).

Potwierdzeniem jego słów są najnowsze dane rynkowe, które pokazują, że stawki za wynajem pozostają stabilne. Według raportu JLL, najwyższy poziom osiągają w przypadku najlepszych lokali o powierzchni około 100 mkw. w czołowych centrach handlowych w Warszawie. Dla takich lokali miesięczny czynsz może sięgać 130 EUR za 1 mkw. Na większości rynków lokalnych stawki wynoszą 45-60 EUR za 1 mkw. miesięcznie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu