Nowy druk VAT-11 już od lutego

opublikowano: 14-01-2014, 00:00

Będzie nowa deklaracja VAT-11, składana w urzędzie skarbowym po odsprzedaży nowego auta nabywcy z UE.

Zmieni się deklaracja dla podatku od towarów i usług (VAT) od wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu, która nie jest przedmiotem działalności gospodarczej. Minister finansów skierował do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych projekt zmiany rozporządzenia w tej sprawie.

Zmiany nie mają charakteru merytorycznego, lecz techniczny, konieczny z uwagi na regulacjenowelizacji ustawy o VAT, które weszły w życie 1 stycznia 2014 r. Modyfikacji wymaga np. wskazanie w deklaracji innej numeracji przepisów, przywołanych w deklaracji. Z formularza zniknie ponadto oświadczenie, że podatnikowi znane są przepisy kodeksu karnego skarbowego o odpowiedzialności za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością. Zostanie ono zastąpione pouczeniem, że za nieprawdę lub zatajenie prawdy grozi odpowiedzialność przewidziana w tym kodeksie.

Deklaracje VAT-11 składają osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne niebędące podatnikamiVAT, które okazjonalnie odsprzedają nowe środki transportu. W deklaracji należy podać wartość transakcji netto, a także podatek naliczony przy ich nabyciu, do którego osoby te mają prawo.

Minister finansów zapowiada, że zmodyfikowaną deklarację będzie można stosować od 1 lutego tego roku. Dlatego proponuje, aby rozporządzenie wprowadzające jej nowy wzór zaczęło obowiązywać następnego dnia po jego ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Tak szybki termin nie narusza zasady demokratycznego państwa prawnego, bo przygotowana zmiana nie niesie negatywnych skutków dla podatników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu