Czytasz dzięki

Nowy gatunek stali

BAW
opublikowano: 19-10-2011, 00:00

Huta Batory, spółka należąca do Grupy Kapitałowej Alchemia, wyprodukowała na specjalne zamówienie nowy gatunek stali stopowej.

Produkt charakteryzuje się bardzo dużą czystością metalurgiczną, a wykonane z niego półprodukty mają wysokie własności mechaniczne. — Liczymy, że nowy gatunek stali otworzy przed nami nowe rynki zbytu — powiedział Marek Misiakiewicz, wiceprezes, dyrektor ds. inwestycji, produkcji i technologii Alchemii. Nowy gatunek stali dzięki 9-procentowej zawartości niklu ma wysoką plastyczność i udarność (odporność na obciążenia) w niskich temperaturach — nawet do - 190° C. Specjalistyczny proces produkcji obejmuje wytopienie stali w elektrycznym piecu łukowym (EAF) i odgazowanie jej w próżni na urządzeniu VAD. Powstałe w tej sposób duże wlewki kuzienne o masie około 12 ton przeznaczone są m.in. do produkcji odkuwek kołnierzy i zaworów stosowanych przy produkcji zbiorników ciśnieniowych na ciekłe i sprężone gazy, takie jak etylen czy płynny azot. Produkty te znajdują zastosowanie m.in. w górnictwie, do dalszej obróbkimechanicznej oraz do konstrukcji wymagających rur o wysokich parametrach wytrzymałościowych. — Największym atutem Grupy Kapitałowej Alchemia jest wyjątkowa elastyczność. Jesteśmy w stanie dopasować naszą ofertę do każdego, nawet najbardziej wymagającego klienta. Posiadamy nie tylko zaplecze techniczne niezbędne do wprowadzania innowacji, ale także odwagę i chęć podejmowania nowych wyzwań — podkreśla Marek Misiakiewicz. Huta Batory, jako jeden z niewielu zakładów na świecie produkuje także rury dla branży energetycznej, wykorzystując gatunek stali P91, który stosuje się do budowy kotłowych podgrzewaczy pary, zbiorników pary, zbiorników ciśnieniowych i rurociągów pary, które mogą pracować w temperaturze do + 650°C.

Grupa Kapitałowa Alchemia

Grupę tworzą giełdowa Alchemia i zależne od niej spółki: Huta Batory, Rurexpol, Walcownia Rur Andrzej, Huta Bankowa, Kuźnia Batory, Laboratorium Badań Batory. Alchemia koncentruje się na budowie krajowej grupy producentów rur stalowych i innych specjalistycznych produktów stalowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BAW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy