Nowy gatunek stali

Barbara Warpechowska
opublikowano: 02-11-2017, 22:00

ArcelorMittal produkuje nowy gatunek stali do cięcia laserowego.

Nową stal z grupy Amstrong stosuje się w elementach naczep ciężarówek, maszyn rolniczych i w konstrukcjach wymagających precyzyjnego wycinania laserem. Jest produkowana w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland. Grubość blach może wynosić 4-8 mm. Stal wytwarzana jest w procesie walcowania termomechanicznego w walcowni gorącej w Krakowie, gdzie tylko w ostatnim roku firma zainwestowała 236 mln zł. Na modernizację całego oddziału, czyli dawnej Huty im. Tadeusza Sendzimira, przez 12 lat koncern wydał 3 mld zł.

S355MC — Laser, bo tak brzmi oficjalna nazwa nowego gatunku stali, występuje w wersji classic o dopuszczalnych odchyleniach w płaskości do 5 milimetrów na 1 metrze i premium do 3 mm na 1 metr na gotowych elementach po cięciu laserowym. Ograniczenie naprężeń wewnętrznych podczas walcowania na gorąco oraz prostowania w czasie cięcia na arkusze sprawia, że jest on odpowiedni do laserowego cięcia.

— Nie osiągnęlibyśmy takiego sukcesu, gdyby nie współpraca z ośrodkiem Badań i Rozwoju w ArcelorMittal Gent w Belgii i z naszym partnerem w tym projekcie — ArcelorMittal Distribution Solutions — mówi Adam Dziedzic, kierownik działurozwoju produktu i poprawy jakości w ArcelorMittal Poland. Ośrodek w Gent to jedno z 12 centrów badawczo-rozwojowych firmy w Europie i obu Amerykach. Pracuje w nich 1400 osób. Nowy gatunek stali do cięcia laserowego razem z wyprodukowanymi przez koncern ArcelorMittal innymi blachami o specjalnym zastosowaniu zaprezentowano w październiku na targach inżynierskich w Brnie na Morawach. To najbardziej znane branżowe targi w Czechach, odwiedzane co roku przez 75 tys. gości. Nie są to tylko targi lokalne ani też europejskie: w tym roku w Brnie obecnych było 1500 wystawców z 59 krajów. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu