Nowy Jork zakazał sprzedaży foie gras

opublikowano: 31-10-2019, 11:04

Nowy Jork zakazuje kontrowersyjnego przysmaku foie gras. Rada miejska amerykańskiej metropolii przegłosowała w środę ustawę zakazującą sprzedaży foie gras.

Przepisy mają zacząć obowiązywać od października 2022 r. Naruszenia prawa będą skutkowały karami w wysokości od 500 do 2000 USD za każde naruszenie. Prawo musi jeszcze zostać podpisane przez burmistrza Billa de Blasio.

Bloomberg

To historyczny dzień dla praw zwierząt w Nowym Jorku", powiedział Matthew Dominguez z grupy ds. ochrony zwierząt "Wyborcy dla praw zwierząt". Z drugiej strony, producenci foie gras ogłosili podjęcie kroków prawnych przeciwko zakazowi.

"Skopiemy im tyłek w sądzie", powiedział założyciel producenta Hudson Valley Foie Gras Izzy Yanay. "Mam 400 osób, które pracują dla mnie od 30 lat. Ci ludzie stoją w obliczu tragedii." W styczniu Sąd Najwyższy USA potwierdził zakaz stosowania foie gras w Kalifornii po 15 latach sporów sądowych.

Podczas gdy foie gras jest uważany za przysmak przez smakoszy, działacze na rzecz praw zwierząt krytykują, że kaczki i gęsi muszą cierpieć podczas tuczenia: Przed ubojem zwierzęta są karmione siłą przez kilka tygodni zbożem, aż do momentu, gdy ich wątroby są całkowicie tłuste i znacznie opuchnięte.

Od 2006 r. we Francji foie gras znajduje się pod ochroną, zostało wówczas uznane za "część dziedzictwa kulturowego i gastronomicznego" kraju. Dla wielu Francuzów ono jest częścią tradycyjnego posiłku bożonarodzeniowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Polecane