Nowy model pracy

Jakub Kram
opublikowano: 29-11-2004, 00:00

Coraz więcej firm wykorzystuje komputery przenośne.

Coraz częściej pracownik przesyła wyniki swojej pracy pocztą elektroniczną.

IDC prognozuje, że do 2005 r. liczba mobilnych pracowników w Europie sięgnie 20 milionów. Popyt na urządzenia przenośne jest w tej chwili olbrzymi. Również w Polsce kupuje się coraz więcej komputerów przenośnych, do tej pory z uwagi na cenę zarezerwowanych w zasadzie tylko dla pracowników średnich i dużych korporacji. Jeden z producentów komputerów poinformował, że sprzedaż tych urządzeń to obecnie kilkaset sztuk tygodniowo — a firm produkujących je jest bardzo dużo. Ale to nie tylko komputery przenośne cieszą się ogromną popularnością. Również komputery naręczne są coraz chętniej kupowane — z uwagi przede wszystkim na cenę i jej stosunek do oferowanych możliwości.

Infrastruktura

Żeby móc sprawnie i efektywnie pracować w terenie, potrzebna jest też odpowiednia infrastruktura telekomunikacyjna, która zapewni łączność między internetem, korporacją, a takim współczesnym nomadem i jego cyfrowym, przenośnym towarzyszem podróży.

Obecnie najbardziej popularna łączność bezprzewodowa to telefony komórkowe. Wprowadzenie takich technologii jak HSCSD, GPRS, EDGE oraz UMTS pozwoliło znacznie przyspieszyć przesyłanie danych między telefonem a siecią. W przypadku UMTS można śmiało powiedzieć, że odbieranie danych odbywa się z prędkością zbliżoną do usługi Neostrada 512 oferowanej przez Telekomunikację Polską. Niestety, jej istotną wadą jest zasięg ograniczony do Warszawy. Wszędzie natomiast można korzystać z technologii GPRS. Co prawda jest ona dość wolna, ale działa i można za jej pomocą, uzbrajając się oczywiście w cierpliwość, wysyłać i odbierać całkiem spore dokumenty.

Technologia UMTS ma szanse spopularyzować usługi transmisji danych również i na naszym rynku. Z raportów operatorów telekomunikacyjnych można wnioskować, że usługi tego typu stanowią 2-3 proc. przychodów. Zainteresowanie klientów rośnie, co więcej, są to już nie tylko klienci biznesowi, ale coraz częściej indywidualni.

Sieci bezprzewodowe

Ponieważ zasięgi sieci bezprzewodowych WLAN są z reguły niewielkie, operatorzy ograniczyli ich dostępność do miejsc najchętniej wykorzystywanych do pracy poza firmą, jak lotniska, hotele, centra handlowe i biznesowe oraz chętnie odwiedzanych np. skwery. W Polsce takich punktów dostępu jest kilkaset. Technologia ta oferuje większą przepustowość niż sieci komórkowe, jest tania, a bezprzewodowe karty sieciowe (technologia Intel Centrino) instalowane powszechnie w komputerach przenośnych.

Niezbędne narzędzia

Oprócz samego komputera przenośnego (notebook) lub naręcznego (PDA) służącego do pracy, pracownik mobilny powinien posiadać telefon komórkowy lub kartę PCMCIA. Spełniają one rolę pomostu łączącego komputer z internetem. Pierwszy rodzaj urządzeń powinien mieć wbudowany modem wykorzystujący takie technologie jak HSCSD, GPRS, EDGE lub UMTS i oprócz tego możliwość połączenia z komputerem (za pomocą kabla, podczerwieni lub bezprzewodowego złącza radiowego Bluetooth). Oczywiście do tego potrzebne jest jeszcze oprogramowanie oraz właściwa konfiguracja połączenia (dane dostępne najczęściej na stronach operatora). W przypadku kart PCMCIA, które służą wyłącznie do transmisji danych, potrzebna jest dodatkowa karta SIM z uaktywnionymi usługami przesyłania danych. Z jednej strony jest to wygodne rozwiązanie, bowiem taka karta może przez cały czas znajdować się w komputerze, z drugiej strony — nie można prowadzić za jej pomocą rozmów głosowych. Trzeba dodatkowo nosić telefon komórkowy. Najwygodniejszym rozwiązaniem są nowoczesne usługi przesyłania danych za pośrednictwem sieci UMTS. W ich przypadku możliwe jest prowadzenie równoległej rozmowy głosowej i przesyłanie danych w internecie z jednego telefonu/terminalu (niemożliwe do zrealizowania w przypadku technologii HSCSD/GPRS/EDGE).

Przez telefon

Do prostej pracy, jak przeglądanie poczty elektronicznej czy ograniczona edycja dokumentów, można wykorzystywać tzw. telefony inteligentne — wszystkie produkty wyposażone w system operacyjny Palm OS, Symbian OS oraz Windows Mobile. Terminale te potrafią nie tylko wysyłać i odbierać pocztę, ale również można za ich pomocą edytować dokumenty oraz przeglądać strony WWW.

Analitycy w firmy Canalys twierdzą, że sprzedaż takich urządzeń jak inteligentne telefony, PDA czy inne urządzenia wykorzystujące łączność bezprzewodową, wzrosła w trzecim kwartale 2004 r. o 83 proc. w porównaniu z trzecim kwartałem ubiegłego roku.

Rozwiązania

Przykładem rozwiązania dla mobilnych handlowców jest system wspomagania zarządzania sprzedażą SFA poznańskiej firmy Eurosoft, wdrożony w grupie piwowarskiej Carlsberg Okocim.

— Jasno i precyzyjnie określiliśmy potrzeby naszej firmy. Efektem wewnętrznych ustaleń było określenie naszych priorytetów, pośród których kluczowe było powiązanie procesów biznesowych z najnowocześniejszą technologią mobilną — wyjaśnia Maciej Ładno, szef projektu w Carlsberg Okocim.

Do pracy wykorzystywane są komputery HP iPAQ, które w powiązaniu z telefonem komórkowym pozwalają zautomatyzować pracę przedstawicieli handlowych oraz usprawnić procesy biznesowe. Zastosowania systemu SFA w powiązaniu z usługami transmisji danych oraz uniwersalnymi komputerami PDA pozwala nie tylko na zdalne prowadzenie i raportowanie sprzedaży, ale również na dostęp do niezbędnych materiałów produktowych i szkoleniowych.

— Naszą supernowoczesną bronią jest system wspomagania zarządzania sprzedażą. Dzięki niemu otrzymaliśmy wsparcie, którym nie dysponują jeszcze nasi konkurenci. Jesteśmy sprawniejsi, szybsi, dokładniejsi. Zarządzanie sprzedażą przy wykorzystaniu SFA jest niezwykle precyzyjne i może obejmować niedostępne dotąd obszary — mówi Ireneusz Smaga, wiceprezes ds. sprzedaży w Carlsberg Okocim.

Co nas czeka?

Na pewno rewolucja, jeżeli chodzi o dostęp do sieci. Na horyzoncie pojawiły się takie technologie, jak WiMAX czy HSDPA. Ta pierwsza jest udoskonaloną wersją technologii WLAN — zapewnia bezprzewodowy dostęp do sieci na odległość kilkunastu, kilkudziesięciu metrów z przepustowością dochodzącą do 75 Mb/s, a więc kilkakrotnie większą niż WLAN. HSDPA to technologia bazująca na UMTS — zapewnia transfer danych z prędkością dochodzącą do 14,4 Mb/s w sieci komórkowej. Możemy sobie wyobrazić, co się stanie, gdy siecią UMTS z technologią HSDPA zostanie pokryty cały kraj. Raj dla wszystkich mobilnych pracowników. Oczywiście na praktyczne zastosowanie i wprowadzenie technologii przyjdzie jeszcze chwilę poczekać, ale mimo wszystko zapowiadają się one, jak zapewniają producenci, jako krok milowy w rozwoju mobilnych, wirtualnych społeczeństw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jakub Kram

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu