Nowy prezes martwi się o kurs

Włodzimierz Hereźniak, od trzech tygodni prowadzący JSW, prawie codziennie sprawdza giełdowe notowania spółki. Uważa, że podbije je wydobyciem.

W 2011 r. Włodzimierz Hereźniak bił w dzwon na Giełdzie Papierów Wartościowych. Pracował wówczas w debiutującej JSW. 1 sierpnia wrócił po przerwie do firmy. Został prezesem.

— Pracuję od zaledwie trzech tygodni. Proszę mi dać się z nią zapoznać — podkreślił Włodzimierz Hereźniak jeszcze przed rozpoczęciem spotkania dotyczącegowyników JSW w pierwszym półroczu.

Nowy prezes przypomniał, że JSW koncentruje się na udostępnianiu nowych ścian wydobywczych. Obecnie ma ich 25, a do końca roku będzie 27.

— W najbliższym czasie najistotniejsza będzie dla nas budowa kopalni Bzie-Dębina. Dzięki niej zwiększymy produkcję węgla koksowego typu 35. To typ premium, niewiele zakładów wydobywa taki surowiec — dodał prezes.

Wzrost wydobycia ma być widoczny, zgodnie z zapowiedziami poprzedniego szefa firmy, jeszcze w tym roku. W 2018 r. JSW wydobyła 15 mln ton węgla, a w tym roku ma to być 15,5 mln ton. W pierwszym półroczu JSW wydobyła 7 mln ton. Jednocześnie zarząd pracuje nad aktualizacją strategii, która obecnie zakłada dojście do 18 mln ton wydobycia w 2030 r.

Nową wersję pokaże do końca roku. Analityków interesowało na konferencji to, czy plan zwiększenia wydobycia i sprzedaży jest rozsądny, skoro na rynku widoczne jest „małe schłodzenie”, jak nazwał to jeden z członków zarządu. Inny menedżer, Rafał Pasieka, wiceprezes ds. handlu, zwrócił uwagę na widoczny w pierwszym półroczu spadek cen stali na rynku europejskim. Dla JSW to ważne, bo odbiorcą jej węgla jest sektor stalowy.

— Spadek cen w Europie to głównie efekt ostrego konfliktu handlowego pomiędzy USA a Chinami. Skutkuje on niekontrolowanym i nadmiernym importem stali do Europy — uważa Rafał Pasieka.

Już w czerwcu, jak przekonuje Rafał Pasieka, widoczny był jednak wzrost marż w Europie, co napawa menedżera optymizmem. Warto też przypomnieć, że JSW ma odłożone pieniądze w specjalnym funduszu „na złe czasy”, czyli JSW Stabilizacyjnym FIZ, zarządzanym przez PGE TFI. Fundusz lokuje pieniądze w papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego. W styczniu 2018 r. włożono do niego 1,5 mld zł, w grudniu 2018 r. dołożono jeszcze 300 mln zł, a obecnie jego wartość wynosi 1,851 mld zł. JSW, które ma w strategii również rozwój bazy zasobowej, ma podpisaną umowę o poufności z australijską firmą Prairie Mining, która ma w portfelu projekty górnicze Dębieńsko (to obok JSW) i Jan Karski (obok Bogdanki).

— Zamykałem Dębieńsko, kiedy była tam jeszcze kopalnia — wspomina Włodzimierz Hereźniak.

Podkreśla, że to duże złoże, a sprawa jest interesująca, ale wytyczne Ministerstwa Energii, które nadzoruje JSW, są jasne. Spółka ma mieć na względzie interes właściciela i spółki.

Nowego prezesa poproszono o skomentowanie ceny akcji JSW, które dotykają obecnie trzyletniego minimum.

— To problem, bez przerwy myślę o kursie, sprawdzam czasem co godzinę. Na rynku jest bessa, ale nas broni wydobycie i zwiększanie zasobów. To wpłynie na akcje w perspektywie końca roku — podkreślił Włodzimierz Hereźniak.

Do uchwalonych niedawno rekompensat za droższą energię odniósł się Radosław Załoziński, wiceprezes ds. ekonomicznych.

— Nie uwzględnialiśmy tego jeszcze w sprawozdaniu finansowym, bo nie mamy pewności. Mówimy o około 35 mln zł — mówił Radosław Załoziński.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane