Czytasz dzięki

Nowy prezes martwi się o kurs

Włodzimierz Hereźniak, od trzech tygodni prowadzący JSW, prawie codziennie sprawdza giełdowe notowania spółki. Uważa, że podbije je wydobyciem.

W 2011 r. Włodzimierz Hereźniak bił w dzwon na Giełdzie Papierów Wartościowych. Pracował wówczas w debiutującej JSW. 1 sierpnia wrócił po przerwie do firmy. Został prezesem.

— Pracuję od zaledwie trzech tygodni. Proszę mi dać się z nią zapoznać — podkreślił Włodzimierz Hereźniak jeszcze przed rozpoczęciem spotkania dotyczącegowyników JSW w pierwszym półroczu.

Nowy prezes przypomniał, że JSW koncentruje się na udostępnianiu nowych ścian wydobywczych. Obecnie ma ich 25, a do końca roku będzie 27.

— W najbliższym czasie najistotniejsza będzie dla nas budowa kopalni Bzie-Dębina. Dzięki niej zwiększymy produkcję węgla koksowego typu 35. To typ premium, niewiele zakładów wydobywa taki surowiec — dodał prezes.

Wzrost wydobycia ma być widoczny, zgodnie z zapowiedziami poprzedniego szefa firmy, jeszcze w tym roku. W 2018 r. JSW wydobyła 15 mln ton węgla, a w tym roku ma to być 15,5 mln ton. W pierwszym półroczu JSW wydobyła 7 mln ton. Jednocześnie zarząd pracuje nad aktualizacją strategii, która obecnie zakłada dojście do 18 mln ton wydobycia w 2030 r.

Nową wersję pokaże do końca roku. Analityków interesowało na konferencji to, czy plan zwiększenia wydobycia i sprzedaży jest rozsądny, skoro na rynku widoczne jest „małe schłodzenie”, jak nazwał to jeden z członków zarządu. Inny menedżer, Rafał Pasieka, wiceprezes ds. handlu, zwrócił uwagę na widoczny w pierwszym półroczu spadek cen stali na rynku europejskim. Dla JSW to ważne, bo odbiorcą jej węgla jest sektor stalowy.

— Spadek cen w Europie to głównie efekt ostrego konfliktu handlowego pomiędzy USA a Chinami. Skutkuje on niekontrolowanym i nadmiernym importem stali do Europy — uważa Rafał Pasieka.

Już w czerwcu, jak przekonuje Rafał Pasieka, widoczny był jednak wzrost marż w Europie, co napawa menedżera optymizmem. Warto też przypomnieć, że JSW ma odłożone pieniądze w specjalnym funduszu „na złe czasy”, czyli JSW Stabilizacyjnym FIZ, zarządzanym przez PGE TFI. Fundusz lokuje pieniądze w papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego. W styczniu 2018 r. włożono do niego 1,5 mld zł, w grudniu 2018 r. dołożono jeszcze 300 mln zł, a obecnie jego wartość wynosi 1,851 mld zł. JSW, które ma w strategii również rozwój bazy zasobowej, ma podpisaną umowę o poufności z australijską firmą Prairie Mining, która ma w portfelu projekty górnicze Dębieńsko (to obok JSW) i Jan Karski (obok Bogdanki).

— Zamykałem Dębieńsko, kiedy była tam jeszcze kopalnia — wspomina Włodzimierz Hereźniak.

Podkreśla, że to duże złoże, a sprawa jest interesująca, ale wytyczne Ministerstwa Energii, które nadzoruje JSW, są jasne. Spółka ma mieć na względzie interes właściciela i spółki.

Nowego prezesa poproszono o skomentowanie ceny akcji JSW, które dotykają obecnie trzyletniego minimum.

— To problem, bez przerwy myślę o kursie, sprawdzam czasem co godzinę. Na rynku jest bessa, ale nas broni wydobycie i zwiększanie zasobów. To wpłynie na akcje w perspektywie końca roku — podkreślił Włodzimierz Hereźniak.

Do uchwalonych niedawno rekompensat za droższą energię odniósł się Radosław Załoziński, wiceprezes ds. ekonomicznych.

— Nie uwzględnialiśmy tego jeszcze w sprawozdaniu finansowym, bo nie mamy pewności. Mówimy o około 35 mln zł — mówił Radosław Załoziński.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane