Nowy rekord M&A w branży motoryzacyjnej

opublikowano: 24-01-2019, 07:54

Miniony rok przyniósł przyspieszenie w procesach łączenia sił firm z branży motoryzacyjnej, ale przede wszystkim na lokalnych rynkach. Wartość fuzji w skali globalnej wzrosła ponad dwukrotnie ustanawiając nowy rekord, donosi Reuters.

W 2018 r. wartość umów połączeniowych oszacowano na 97,5 mld USD. Napędzały je mega fuzje w branży części samochodowych, wynika z raportu opublikowanego przez firmę doradczą  PwC.

W sumie doszło do pięciu dużych fuzji w segmencie dostawców części. Ich wartość podliczono na 42 mld USD, co stanowiło aż 43 proc. całkowitej wartości M&A w ubiegłym roku.

Transgraniczna działalność w zakresie fuzji i przejęć w branży motoryzacyjnej zmniejszyła się jednak w 2018 r. ze względu na wzrost napięć w handlu i mniejszą koncentrację na ekspansji geograficznej - ocenia PwC.

Firma wyliczyła, że liczba transakcji o wartości przekraczającej 1 mld USD wyniosła aż 20 i była najwyższa w dotychczasowej historii oraz ponad dwukrotnie wyższa od średniej z ostatnich trzech lat.

Zdaniem autorów raportu, dostępność kapitału i tempo zmian w branży powinny w tym roku doprowadzić do  kolejnego wzmocnienia procesu fuzji i przejęć, pomimo makroekonomicznych przeciwności.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu