Nowy rok będzie lepszy dla stref

MB
opublikowano: 22-12-2009, 06:53

Nowych projektów było mało, wielkich nie było wcale. Ale niektórzy wierzą, że dobrze wykorzystali trudny okres.

Już rok temu przy okazji raportu "PB" za 2008 szefowie specjalnych stref ekonomicznych (SSE) przewidywali, że trudno będzie powtórzyć rekordowe wyniki. Już wtedy odczuwali skutki spowolnienia gospodarczego. Nie pomylili się. W tym roku nowych inwestycji w SSE było 131 wobec 200 w 2008. Ich wartość była czterokrotnie niższa, a miejsc pracy przedsiębiorcy obiecali trzykrotnie mniej. Projekty przeprowadzały głównie małe i średnie firmy, najczęściej krajowe. Kilku dużych inwestorów się wycofało (np. Lenovo) lub wstrzymało projekty (IKEA).

W mazurskiej strefie
W mazurskiej strefie
None
None

— Mamy głównie projekty firm regionalnych, bo staramy się obsługiwać lokalny biznes, a nie koncentrować się wyłącznie na inwestorach z zagranicy — tłumaczy Mariusz Błędowski, szef Mieleckiej SSE, która wydała w tym roku najwięcej zezwoleń.

Kolejny trend to reinwestycje.

— Spodziewałem się ich w tym roku i faktycznie 5 z 13 projektów w mojej strefie to właśnie kolejne inwestycje. To pozytywne zjawisko będzie występować także w przyszłym roku, ale projekty będą większe — przewiduje Piotr Wojaczek, szef Katowickiej SSE.

Niektórym strefom, m.in. tarnobrzeskiej, wałbrzyskiej i kostrzyńsko-słubickiej, nie udało się poszerzenie i przez to straciły potencjalnych inwestorów.

— Niestety, nie wydaliśmy czterech zezwoleń, bo strefą nie udało się objąć gruntów prywatnych — przyznaje Krzysztof Dołganow, szef Kostrzyńsko-Słubickiej SSE.

O włączanie gruntów prywatnych do stref resorty gospodarki i finansów spierały się cały rok. Miał powstać przepis, który ostatecznie regulowałby tę kwestię. Nie powstał. Nie tylko tu prawo nie nadąża za czasami. Podobnie z nowelizacją ustawy o SSE, która miała kilka rozwiązań na czas kryzysu.

Więcej w dzisiejszym "Pulsie Biznesu"

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MB

Polecane