Partnerem sekcji jest TAURON

Nowy Sącz spełni marzenie pokoleń

Miasto, przy wsparciu funduszy unijnych, zrewitalizuje zaniedbany od lat Park Strzelecki. Wartość inwestycji to ponad 53 mln zł.

Blisko dziesięciohektarowy park, który od lat był w opłakanym stanie, najpóźniej w pierwszym kwartale 2021 r. odzyska dawny blask. Wartość inwestycji rewitalizacyjnej to 53,1 mln zł, z czego 29,9 mln zł pochodzi z regionalnego programu operacyjnego województwa małopolskiego na lata 2014-20. Prace mają ruszyć na przełomie września i października.

WIELOFUNKCYJNY:
Wyświetl galerię [1/2]

WIELOFUNKCYJNY:

Dzisiaj Park Strzelecki nie jest w najlepszym stanie, ale w ciągu najbliższych dwóch lat zacznie służyć m.in. organizacji koncertów, imprez plenerowych, rodzinnych pikników, zajęć rekreacyjnych i integracyjnych— zapewnia Ryszard Nowak, prezydent Nowego Sącza. Fot. ARC

— Zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców Nowego Sącza, Park Strzelecki zyska wielofunkcyjny charakter — będzie służyć organizacji koncertów, imprez plenerowych, rodzinnych pikników, zajęć rekreacyjnych, sportowych, społecznych i integracyjnych. Spełni się nareszcie marzenie nie tylko moje, ale również wielu pokoleń Sądeczan — mówi Ryszard Nowak, prezydent Nowego Sącza.

Fontanna i kino

Pozyskane przez miasto fundusze umożliwią realizacji prac w wysokim standardzie. Do zrobienia jest sporo. Projekt zakłada, że parkowe alejki spacerowe będą w pełni przebudowane i wytyczone zostaną ścieżki do uprawiania joggingu. Wszystkie zostaną wyposażone w monitoring i nowe oświetlenie. W pawilonie parkowym ma powstać zadaszona drewniana altana, a w całym parku znajdą się nowe ławeczki, siedziska, stojaki na rowery i kosze na śmieci. Twórcy projektu zaplanowali też budowę fontannywyposażonej w 81 dysz, z możliwością programowania przepływu wody w strumieniach i oświetlenia.

W parku znajdzie się miejsce dla rodzin z dziećmi. Wydzielone zostaną place zabaw z piaskownicami, urządzeniami do zabawy i sadzawkami, a nawet domkami na drzewach. Powstaną również miniogródek oraz pawilon z urządzeniami interaktywnymi.Najbardziej imponujące przedsięwzięcie to stworzenie kompleksu amfiteatralnego ze sceną, magazynem pod trybunami dla 4 tys. osób i blokiem ogólnodostępnych toalet.

— W otoczeniu zieleni powstanie nowoczesny kompleks amfiteatralny, który zastąpi zniszczoną muszlę koncertową. Zaplanowaliśmy także instalację urządzeń projekcyjnych dla kina letniego z laserowym projektorem i ekranem pneumatycznym, zestawem głośnikowym i wzmacniaczem, która umożliwi organizowanie seansów i pokazów filmowych zarówno w przestrzeni amfiteatru, jak i poza nią. Pozwoli nam to organizować różne wydarzenia jednocześnie — podkreśla Ryszard Nowak.

Przyjęty projekt przewiduje również przebudowę ulic Jadwigi Wolskiej i Ogrodowej, znajdujących się bezpośrednio przy parku. W planach jest wymiana nawierzchni jezdni i chodników, a także budowa zatok z zadaszonymi przystankami autobusowymi dla pasażerów komunikacji publicznej. Dla zmotoryzowanych miasto wybuduje parking z blisko 300 miejscami postojowymi.

Sport to zdrowie

Mieszkańcy Nowego Sącza od lat czekali na rewitalizację Parku Strzeleckiego, miasto jednak nie próżnowało. Dwa lata temu otwarto jeden z największych w Unii Europejskiej pumptrack — cztery tory do ekstremalnej jazdy rowerowej, z których mogą korzystać najmłodsi, początkujący i profesjonaliści. W trakcie realizacji jest też inna inwestycja.

— We współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Nowym Sączu, z unijnym dofinansowaniem, realizujemy obecnie projekt Małopolskiego Parku Rekreacji Przestrzennej. Powstaje na terenie tzw. miasteczka rowerowego przy ulicy Nadbrzeżnej. Znajdą się w nim m.in. strefy zabaw dla dzieci, strefa wspinaczki rodzinnej, siłownia plenerowa i skatepark. Obiekt zostanie oddany do użytku już w sierpniu, a w fazie projektowej jest budowa basenu na wolnym powietrzu, nad rzeką Kamienica — mówi prezydent Nowego Sącza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczyk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nowy Sącz spełni marzenie pokoleń