Nowy Sącz spełni marzenie pokoleń

opublikowano: 13-05-2018, 22:00

Miasto, przy wsparciu funduszy unijnych, zrewitalizuje zaniedbany od lat Park Strzelecki. Wartość inwestycji to ponad 53 mln zł.

Blisko dziesięciohektarowy park, który od lat był w opłakanym stanie, najpóźniej w pierwszym kwartale 2021 r. odzyska dawny blask. Wartość inwestycji rewitalizacyjnej to 53,1 mln zł, z czego 29,9 mln zł pochodzi z regionalnego programu operacyjnego województwa małopolskiego na lata 2014-20. Prace mają ruszyć na przełomie września i października.

Dzisiaj Park Strzelecki nie jest w najlepszym stanie,
ale w ciągu najbliższych dwóch lat zacznie służyć m.in. organizacji koncertów,
imprez plenerowych, rodzinnych pikników, zajęć rekreacyjnych i integracyjnych—
zapewnia Ryszard Nowak, prezydent Nowego Sącza.
Wyświetl galerię [1/2]

WIELOFUNKCYJNY:

Dzisiaj Park Strzelecki nie jest w najlepszym stanie, ale w ciągu najbliższych dwóch lat zacznie służyć m.in. organizacji koncertów, imprez plenerowych, rodzinnych pikników, zajęć rekreacyjnych i integracyjnych— zapewnia Ryszard Nowak, prezydent Nowego Sącza. Fot. ARC

— Zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców Nowego Sącza, Park Strzelecki zyska wielofunkcyjny charakter — będzie służyć organizacji koncertów, imprez plenerowych, rodzinnych pikników, zajęć rekreacyjnych, sportowych, społecznych i integracyjnych. Spełni się nareszcie marzenie nie tylko moje, ale również wielu pokoleń Sądeczan — mówi Ryszard Nowak, prezydent Nowego Sącza.

Fontanna i kino

Pozyskane przez miasto fundusze umożliwią realizacji prac w wysokim standardzie. Do zrobienia jest sporo. Projekt zakłada, że parkowe alejki spacerowe będą w pełni przebudowane i wytyczone zostaną ścieżki do uprawiania joggingu. Wszystkie zostaną wyposażone w monitoring i nowe oświetlenie. W pawilonie parkowym ma powstać zadaszona drewniana altana, a w całym parku znajdą się nowe ławeczki, siedziska, stojaki na rowery i kosze na śmieci. Twórcy projektu zaplanowali też budowę fontannywyposażonej w 81 dysz, z możliwością programowania przepływu wody w strumieniach i oświetlenia.

W parku znajdzie się miejsce dla rodzin z dziećmi. Wydzielone zostaną place zabaw z piaskownicami, urządzeniami do zabawy i sadzawkami, a nawet domkami na drzewach. Powstaną również miniogródek oraz pawilon z urządzeniami interaktywnymi.Najbardziej imponujące przedsięwzięcie to stworzenie kompleksu amfiteatralnego ze sceną, magazynem pod trybunami dla 4 tys. osób i blokiem ogólnodostępnych toalet.

— W otoczeniu zieleni powstanie nowoczesny kompleks amfiteatralny, który zastąpi zniszczoną muszlę koncertową. Zaplanowaliśmy także instalację urządzeń projekcyjnych dla kina letniego z laserowym projektorem i ekranem pneumatycznym, zestawem głośnikowym i wzmacniaczem, która umożliwi organizowanie seansów i pokazów filmowych zarówno w przestrzeni amfiteatru, jak i poza nią. Pozwoli nam to organizować różne wydarzenia jednocześnie — podkreśla Ryszard Nowak.

Przyjęty projekt przewiduje również przebudowę ulic Jadwigi Wolskiej i Ogrodowej, znajdujących się bezpośrednio przy parku. W planach jest wymiana nawierzchni jezdni i chodników, a także budowa zatok z zadaszonymi przystankami autobusowymi dla pasażerów komunikacji publicznej. Dla zmotoryzowanych miasto wybuduje parking z blisko 300 miejscami postojowymi.

Sport to zdrowie

Mieszkańcy Nowego Sącza od lat czekali na rewitalizację Parku Strzeleckiego, miasto jednak nie próżnowało. Dwa lata temu otwarto jeden z największych w Unii Europejskiej pumptrack — cztery tory do ekstremalnej jazdy rowerowej, z których mogą korzystać najmłodsi, początkujący i profesjonaliści. W trakcie realizacji jest też inna inwestycja.

— We współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Nowym Sączu, z unijnym dofinansowaniem, realizujemy obecnie projekt Małopolskiego Parku Rekreacji Przestrzennej. Powstaje na terenie tzw. miasteczka rowerowego przy ulicy Nadbrzeżnej. Znajdą się w nim m.in. strefy zabaw dla dzieci, strefa wspinaczki rodzinnej, siłownia plenerowa i skatepark. Obiekt zostanie oddany do użytku już w sierpniu, a w fazie projektowej jest budowa basenu na wolnym powietrzu, nad rzeką Kamienica — mówi prezydent Nowego Sącza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy