Nowy wódz Gaz-Systemu

ABT
opublikowano: 02-07-2009, 00:00

Skarb wpuścił nieco ,,świeżej krwi" w gazowego operatora. Zmienił prezesa.

Skarb wpuścił nieco ,,świeżej krwi" w gazowego operatora. Zmienił prezesa.

Skarb państwa, który jest 100--procentowym właścicielem Gaz-Systemu, podczas walnego odwołał ze stanowiska jej prezesa Igora Wasilewskiego. Jego następcą został Jan Chadam, dotychczasowy członek zarządu spółki. Jest on doktorem nauk ekonomicznych i absolwentem Politechniki Lubelskiej. Był m.in. członkiem zarządu spółki Elzab, dyrektorem audytu wewnętrznego w Polkomtelu, prezesem w firmie Pro Futuro. Od lat związany z branżą gazowniczą. Pracował w Gaz-Systemie, do którego trafił za rządów PiS. Wcześniej pracował w PGNiG na stanowisku dyrektora do spraw marketingu, kiedy wiceprezesem spółki był Piotr Woźniak, późniejszy minister gospodarki w rządzie PiS.

— Przed spółką stoją poważne wyzwania, a pan Igor Wasilewski wypełnił już powierzoną mu misję. Teraz potrzeba innego podejścia do zarządzania Gaz-Systemem, bo liczą się projekty, które trzeba zrealizować, a nie osoby — mówi Maciej Wewiór, rzecznik prasowy resortu skarbu.

Gaz-System to operator systemu przesyłu gazu. Jest traktowany jako strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego państwa podmiot. Gaz-System jest też właścicielem spółki Polskie LNG, która odpowiada za budowę terminalu LNG w Świnoujściu. Ma on umożliwić import 5-7 mld m sześc. gazu skroplonego rocznie. Dzięki temu zmniejszy się uzależnienie Polski od dostaw gazu z Rosji. Musi on powstać do 2014 r. Z tą datą bowiem ruszają dostawy LNG z Kataru w ramach umowy podpisanej 29 czerwca przez PGNiG i Qatargas. W najbliższych miesiącach rozpocznie się procedura wyboru wykonawcy gazoportu. Trwa też poszukiwanie źródeł finansowania tej inwestycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu