NSA: bez podatku od imprezy integracyjnej

opublikowano: 21-02-2013, 00:00

Zapadł kolejny wyrok korzystny dla rozliczeń pracowniczych imprez integracyjnych.

Uczestnicy zakładowych imprez nie muszą płacić podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli nie da się określić ich przychodów, czyli zakresu świadczeń, z których skorzystali. Takie orzeczenie wydał wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w sprawie spółki, której pracownicy chodzili wspólnie na kręgle, koncerty, do kina, jedli pizze i pili napoje, sfinansowane przez pracodawcę.

Rozstrzygnięcie NSA zapadło w związku ze stanowiskiem izby skarbowej, według której pracodawca powinien potrącić pracownikom zaliczki na PIT od poczęstunku. Spółka wskazywała, że nie może określić jego wartości, bo nie wie, ile pracownik zjadł ani ile wypił napojów.

Sporu nie było co do opodatkowania wartości biletów do kina czy na koncerty. Stanowiska izby skarbowej nie podzielił jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

Uchylił on jej interpretację. Jak stwierdził, nieodpłatne świadczenia są przychodem pracownika, jeśli je otrzymał. Ponieważ pracodawca nie może ustalić, w jakim zakresie uczestnicy imprez integracyjnych skorzystali z poczęstunku, to nie można go traktować jako przychód do opodatkowania.

Sprawa trafiła do NSA na skutek skargi kasacyjnej wniesionej przez izbę. Sąd oddalił skargę, podkreślając, że ostatnio zaczyna ujednolicać swoje stanowisko co do zwolnienia z opodatkowania nieodpłatnych świadczeń dla pracowników, gdy nie można określić płynącego z nich przychodu. W tym roku takie same stanowisko zajął przed miesiącem, 24 stycznia 2013 r.

Orzecznictwo NSA nie zawsze było tak jednolite i w zasadzie do tej pory nikt ostatecznie nie rozstrzygnął toczącego się w tej sprawie sporu. Organy podatkowe wciąż nie są skłonne uznawać, że udział w imprezie integracyjnej trudno oszacować i opodatkować. Nierzadko twierdziły, że PIT trzeba zapłacić, nawet gdy pracownik w niej nie uczestniczy. Niejasne przepisy zostały w styczniu zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego przez PKPP Lewiatan.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu