Czytasz dzięki

O 37,1 proc. mniej sprowadzonych do Polski używanych aut

  • PAP
opublikowano: 04-06-2020, 20:41

W maju zarejestrowano w Polsce 55 tys. 769 używanych samochodów sprowadzonych z zagranicy - to o 37,1 proc. mniej niż rok temu, ale o 72,9 proc. więcej niż w kwietniu br. - podał w czwartek Samar. Średni wiek importowanych aut w maju to 11 lat i 7 miesięcy - o pół roku więcej niż średnia w kwietniu.

Z danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar wynika, że licząc od początku tego roku, import używanych samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony wyniósł 304 tys. 47 sztuk, o 28,3 proc. mniej niż rok wcześniej.

Według ekspertów Samaru, import odradza się znacznie szybciej niż sprzedaż nowych samochodów. "Drastyczny spadek, odnotowany szczególnie w kwietniu, jest oczywiście skutkiem pandemii, m.in. braku możliwości rejestracji sprowadzonych aut i znacznego ograniczenia przemieszczania się" - wskazali.

Jak czytamy w raporcie, średni wiek aut sprowadzonych w ciągu pięciu miesięcy 2020 roku wyniósł 11 lat i 7 miesięcy, podobnie w samym maju. Podano, że udział pojazdów z silnikami Diesla w imporcie aut osobowych* w piątym miesiącu roku wyniósł zaledwie 40,6 proc. Ostatnio tak stosunkowo niski udział notowany był trzy lata wcześniej, w maju 2017 roku. Trend 12-miesięczny spadł do poziomu 43,6 proc.

"Warto zwrócić uwagę, że wiek importowanych pojazdów różni się w zależności od zastosowanego w nich rodzaju paliwa. Średni wiek samochodów osobowych i dostawczych z silnikami Diesla wynosi 10 lat i 7 miesięcy, średni wiek aut z napędem benzynowym – 12 lat i 6 miesięcy. Oczywiście najmłodsze są samochody elektryczne ze średnią 4 lata i 7 miesięcy" - wskazano.

Samar podał, że we wszystkich województwach tegoroczny import był mniejszy niż rok wcześniej. W maju, najwięcej samochodów sprowadzonych zostało do woj. wielkopolskiego (40 489 sztuk), które wykazało jednocześnie najmniejszy w skali kraju procentowy spadek importu w porównaniu z ubiegłym rokiem, czyli -24,5 proc.

Najbardziej popularne marki wśród importowanych aut używanych, to: Volkswagen, Opel i Ford.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane