O Eggera wciąż się kłócą

opublikowano: 26-02-2018, 22:00

Choć przy wydaniu zgody na budowę zakładu za 1 mld zł starosta i wojewoda popełnili — zdaniem sądu — błąd, austriacka firma nie przerywa prac.

W październiku ubiegłego roku oficjele wbili łopaty pod budowę fabryki Eggera — największej inwestycji w województwie warmińsko-mazurskim ostatnich lat. Austriacki producent płyt wykorzystywanych przez przemysł meblarski zamierza zainwestować 1 mld zł i zatrudnić 400 osób, a pośrednio będzie dla niego pracować kolejnych 600.

BUDUJĄ I WSPIERAJĄ: Egger Biskupiec, którym kieruje Waldemar Zawiślak, kontynuuje prace budowlane, przy których pracuje 670 osób. Na początku lutego inwestycję odwiedzili urzędnicy z Biskupca, z którymi przedstawiciele firmy rozmawiali o wsparciu lokalnej społecznośc.
Zobacz więcej

BUDUJĄ I WSPIERAJĄ: Egger Biskupiec, którym kieruje Waldemar Zawiślak, kontynuuje prace budowlane, przy których pracuje 670 osób. Na początku lutego inwestycję odwiedzili urzędnicy z Biskupca, z którymi przedstawiciele firmy rozmawiali o wsparciu lokalnej społecznośc. Fot. Marek Wiśniewski

Chcą budować

Wydawałoby się, że to koniec sporu o inwestycję, której sprzeciwiali się mieszkańcy Biskupca. Jednak 29 grudnia 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) uchylił decyzję wojewody w sprawie umorzenia odwołań kilku osób prywatnych, stowarzyszenia oraz firmy, których starosta nie uznał za strony. Wnioski o włączenie w tym charakterze zostały złożone, gdy starosta rozpoczął proces wydania zezwolenia na budowę, o co inwestor zwrócił się do urzędu 7 lutego 2017 r.

— Złożyliśmy skargę kasacyjną od wyroku WSA w Olsztynie. Oznacza to, że zaskarżony wyrok jest i pozostanie nieprawomocny, czyli niewywołujący skutków prawnych, do czasu rozstrzygnięcia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA). Pozwolenie na budowę pozostaje w mocy i możemy kontynuować prace budowlane — mówi Waldemar Zawiślak, szef firmy Egger Biskupiec. Podobnego zdania są lokalne urzędy.

— Wyrok nie jest prawomocny, dotyczy dopuszczenia jako stron i nie wpływa na pozwolenie na budowę — mówi Kamil Kozłowski, burmistrz Biskupca.

— Zdaniem tutejszego Inspektoratu, na dziś decyzja pozwolenia na budowę nr BEC/33/2017, na podstawie której realizowane są roboty budowlane związane z budową zakładu przetwórstwa drzewnego przez firmę Egger, jest wykonalna i inwestor może kontynuować roboty budowlane — mówi Karol Sztobryn, specjalista ds. prawnych w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Olsztynie. Zakład ma ruszyć jesienią tego roku.

Umywają ręce

Nie wszyscy zgadzają się z taką interpretacją wyroku WSA. — Wyrok sądu, chociaż jest nieprawomocny, to z uwagi na uwzględnienie skargi wstrzymuje wykonalność zaskarżonej decyzji. Oznacza to, że decyzja o umorzeniu postępowania odwoławczego nie może być wykonywana, a to ona jest źródłem pozwolenia na budowę. Prace można prowadzić na podstawie decyzji ostatecznej i wykonalnej — mówi dr Michał Jabłoński, starszy prawnik w kancelarii Dentons. Sytuacja zmieni się dopiero wówczas, gdy wyrok uchyli NSA lub jeśli wyrok WSA nie zostanie zaskarżony, po rozpatrzeniu przez wojewodę odwołań i wydaniu nowej decyzji utrzymującej w mocy pozwolenie na budowę. Wojewoda umywa ręce.

— Nasza decyzja dotyczyła nieuznania za stronę, a nie pozwolenia na budowę — w tej sytuacji nie wypowiadamy się na temat wyroku sądu ani na temat interpretacji prawnej. Od wstrzymywania budów jest inspekcja budowlana, nie wojewoda — mówi Bożenna Ulewicz, doradca i rzecznik prasowy wojewody.

Budzą emocje

Inwestycję Eggera popiera Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli (reprezentuje prawie 25 tys. polskich firm zatrudniających niemal 160 tys. osób). Od samego początku firma miała jednak pod górkę. Pod koniec 2016 r. „PB” informował, że ówczesne Ministerstwo Rozwoju wahało się, czy zezwolić jej na zwolnienia podatkowe w specjalnej strefie ekonomicznej. W latach 2015-16 Austriacy dwukrotnie nie dostali zgody rządu na grant. Dotacja została natomiast przyznana firmie Forte, która zbudowała zakład płyt za 789 mln zł w Suwałkach. W związku ze sprzedażą gruntów inwestorowi urząd gminy w Biskupcu bada CBA i Prokuratura Okręgowa w Olsztynie. Mieszkańcy obawiają się zanieczyszczeń i hałasu, a stowarzyszenie Stop spalarni odpadów w Biskupcu na bieżąco monitoruje postępy prac budowlanych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / O Eggera wciąż się kłócą