O energooszczędnych domach w Kopenhadze

opublikowano: 22-12-2009, 13:10

Na kopenhaskim szczycie klimatycznym ONZ nie zabrakło ważnych wydarzeń poświęconych energooszczędnemu i zrównoważonemu budownictwu.

Okazuje się, że aż 40 proc. światowej energii jest zużywana w budynkach. Redukcja tego wskaźnika o połowę, przyniosłaby ogromne oszczędności, zarówno poszczególnym mieszkańcom i właścicielom domów, jak również całemu społeczeństwu. Każde euro wydane na izolację budynku zapewnia w czasie jego użytkowania do 11 euro zwrotu. Biorąc pod uwagę miliony nieocieplonych lub niedostatecznie ocieplonych budynków jest to ogromny potencjał oszczędności - takie wyniki badań zaprezentował Tony Robson, CEO firmy Knauf Insulation, podczas towarzyszącej szczytowi konferencji tematycznej, przygotowanej przez Responding to Climate Change (RTCC) – światową platformę informacji na temat zmian klimatu i wyzwań zrównoważonego rozwoju.

Kluczowa rola, jaką budynki muszą odegrać w walce ze zmianami klimatu jest niepodważalna i coraz bardziej dostrzegana na całym świecie. Unia Europejska ustanowiła w ostatnim czasie nowe prawo dotyczące efektywności energetycznej budynków, które będzie obowiązywało budynki wznoszone po roku 2020. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po szczycie w Kopenhadze, podobny trend legislacyjny rozniesie się poza granice starego kontynentu. Byłaby to dobra wiadomość nie tylko dla klimatu, ale także naszego bezpieczeństwa energetycznego, ekonomii i rozwoju rynku pracy.
Jednak zdaniem wielu specjalistów, wszystkie działania zmierzające do redukcji zużycia energii przez budynki, to konieczność, która niesie ze sobą również ogromne wyzwania i potencjalne zagrożenia – Przede wszystkim powinniśmy zapewnić wsparcie finansowe właścicielom budynków i zagwarantować dostęp do odpowiednich szkoleń, w szczególności wykonawcom oraz architektom – mówi Tony Robson – W przeciwnym wypadku, będą to jedne z największych przeszkód w walce ze zmianami klimatu.

To nie wszystko. Wysiłki mające na celu rozwój zrównoważonego budownictwa, powinny iść w parze z dostępem do materiałów i technologii przyjaznych dla środowiska. - Przykładem takiego produktu jest m.in. nowa, naturalna wełna mineralna w ECOSE Technology, produkowana przez firmę Knauf Insulation – zapewnił Robson. Innowacyjna izolacja, dzięki zmniejszonej energii skumulowanej oraz zastąpieniu tradycyjnego fenelowo-formaldehydowego spoiwa przez technologię bazującą na odnawialnych składnikach, spełnia zasady zrównoważonego rozwoju.

Droga do rzeczywistych działań, mających realny wpływ na klimat, jest wciąż daleka. Pozostaje mieć nadzieję, że szybko zwrócimy uwagę na efektywność energetyczną w budownictwie i zapewnimy oszczędność energii dla środowiska oraz oszczędność pieniędzy dla siebie.

None
None
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane