O euro powinni zdecydować eksperci

Paweł Cymcyk
opublikowano: 20-03-2009, 00:00

Dlaczego nie należy ogłaszać referendum w sprawie euro? Z tego samego powodu, dla którego nie pozwalamy decydować społeczeństwu o wysokości stóp procentowych.

Nie chciałbym, aby ktoś mnie pytał, jak zbudować dom albo upiec chleb, bo nie jestem inżynierem czy piekarzem. Tak samo nie chcę, by opinia przeciętnego Kowalskiego zaważyła o naszym wejściu do strefy euro. Powód? Większość społeczeństwa na temat wad i zalet wspólnej waluty nie ma zielonego pojęcia.

Niech każdy zajmuje się tylko tym, na czym zna się najlepiej. Od ustalania poziomu stóp procentowych jest Rada Polityki Pieniężnej. Podobne gremium profesjonalistów powinno rozstrzygnąć o tym, kiedy i po jakim kursie przyjąć europejską walutę.

Proponuję utworzenie czegoś na kształt komitetu eksperckiego, w którym znaleźliby się specjaliści Narodowego Banku Polskiego, przedstawiciele biznesu, resortu finansów i ekonomiści. Dodatkowo przydałoby się ciało doradcze, złożone z fachowców z tych krajów, które już wprowadziły euro. Zawsze warto posłuchać, jak inni poradzili sobie z realizacją tak skomplikowanego projektu.

Paweł Cymcyk, główny analityk AZ Finanse

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Cymcyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu